Reklam içeriği yüklenmemiş.
wassap
KÜLTÜR - SANAT Haber Girişi: 07.01.2020 - 23:09, Güncelleme: 09.09.2021 - 14:46

700 yıla merdiven dayayan tarihi hamam

 

700 yıla merdiven dayayan tarihi hamam

Seydişehir’in tek tarihi hamamı Seyyid Harun veli tarafından çiğdem tepesine camii ile birlikte 1310 yılında yaptırılmıştır. 2008 yılında Konya vakıflar bölge müdürlüğü tarafından restore edilerek ilçe halkının hizmetine sunulmuştur. Seyyid Harun Hamamı, Selçuklu ve Beylikler devrine Anadolu’da yapılagelen klasik çifte hamamlar örneğindedir. Hamam güney-batıdan kuzey-doğu yönüne uzanan bir aks üzerine yapılmıştır. Kadın ve erkeklere ait iki bölümün soyunma yerleri güney-batıda, külhani, ılık ve sıcaklıkları kuzeydedir. Erkekler Bölümü: Hamamın erkeklere ait bölümünün soyunma yeri, kiremit döşeli bir çatı ile örtülüdür.  Son onarın-mda güney-batı yönünde üç ahşap soyunma odası yapılmıştır. Soyunma yerinden kemerli bir kapı ile ılıklığa geçilir. Burası kubbe ile örtülü küçük bir holdür.  Kubbedeki tepe penceresinden ışık almaktadır. Buradan sıcaklığa geçildiğinde ortada göbektaşı görülür. Sıcaklığın üzerini büyük bir ana kubbe örtmektedir. İki yanda yarım kubbeli iki niş vardır. Tam karşıda sivri kemerli ve kubbeli bir eyvan, eyvanın sağında ve solunda kubbeli iki oda (halvet) yer alır. Kadınlar Bölümü: Hamamın Erkekler Bölümünün doğusundadır. Bu bölümde de çatı örtülü ılıklığa, oradan da sıcaklığa geçilir. Sıcaklığın doğusu yan yana iki kubbe ile örtülü bir sofa şeklindedir. Bunun da bitişiğinde üçüncü kubbe vardır. Külhan ve su deposu tonozla örtülmüştür. Seyyid Harun Hamamı, zaman içinde çeşitli onarımlar görmüştür ve bugün işler durumdadır.

Seydişehir’in tek tarihi hamamı Seyyid Harun veli tarafından çiğdem tepesine camii ile birlikte 1310 yılında yaptırılmıştır.

2008 yılında Konya vakıflar bölge müdürlüğü tarafından restore edilerek ilçe halkının hizmetine sunulmuştur.

Seyyid Harun Hamamı, Selçuklu ve Beylikler devrine Anadolu’da yapılagelen klasik çifte hamamlar örneğindedir. Hamam güney-batıdan kuzey-doğu yönüne uzanan bir aks üzerine yapılmıştır. Kadın ve erkeklere ait iki bölümün soyunma yerleri güney-batıda, külhani, ılık ve sıcaklıkları kuzeydedir.

Erkekler Bölümü:

Hamamın erkeklere ait bölümünün soyunma yeri, kiremit döşeli bir çatı ile örtülüdür.  Son onarın-mda güney-batı yönünde üç ahşap soyunma odası yapılmıştır. Soyunma yerinden kemerli bir kapı ile ılıklığa geçilir. Burası kubbe ile örtülü küçük bir holdür.  Kubbedeki tepe penceresinden ışık almaktadır. Buradan sıcaklığa geçildiğinde ortada göbektaşı görülür. Sıcaklığın üzerini büyük bir ana kubbe örtmektedir. İki yanda yarım kubbeli iki niş vardır. Tam karşıda sivri kemerli ve kubbeli bir eyvan, eyvanın sağında ve solunda kubbeli iki oda (halvet) yer alır.

Kadınlar Bölümü:

Hamamın Erkekler Bölümünün doğusundadır. Bu bölümde de çatı örtülü ılıklığa, oradan da sıcaklığa geçilir. Sıcaklığın doğusu yan yana iki kubbe ile örtülü bir sofa şeklindedir. Bunun da bitişiğinde üçüncü kubbe vardır. Külhan ve su deposu tonozla örtülmüştür.

Seyyid Harun Hamamı, zaman içinde çeşitli onarımlar görmüştür ve bugün işler durumdadır.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve seydisehirgundem.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Reklam içeriği yüklenmemiş.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.