Reklam kod içeriği yüklenmemiş.
wassap
Form
SİVİL TOPLUM (SG) - Seydişehir Gündem | Haber Girişi: 02.11.2021 - 16:06, Güncelleme: 02.11.2021 - 16:06

Aypar; esnaf sorunlarına çözüm bulunmasını bekliyoruz

 

Aypar; esnaf sorunlarına çözüm bulunmasını bekliyoruz

Esnaf odası başkanı İbrahim Aypar, Esnaf sorunlarını gündeme getirdi.
Esnafın en önemli sorunlarından bir tanesi, TBMM’ye sunulan yasa tasarısı olduğunu belirten Seydişehir Esnaf ve sanatkârlar odası başkanı İbrahim Aypar, bu yasanın kapsamlı çıkarılmasını istedi. Haksız rekabete neden olan ve neredeyse her köşe başında yer alan, AVM ler üreticiyi de perişan ederken esnafı yok etmeye devam ediyor. Perakende Yasasının bir an önce meclisten geçirilerek, esnafın korunması gerekmektedir. Esnafımız her zaman ekonominin dengeleyicisi olmuştur. Dolayısıyla esnafın azalması ya da bitmesi ülke ekonomisinin tehlikeye girmesi demektir.       Ticari hayatta yaşanan kuralsızlıklar esnafımızın gelişmesini olumsuz etkiliyor. Esnafımız kazancını normale döndürmek için çalışmaya devam ediyor fakat aynı sokağa açılan aynı sektördeki esnafın birbirine zarar vermesi gibi, on binlerce şubede yüzlerce esnafın işini tek dükkânda yapan zincir marketlerin haftanın her günü açık olması da bütün esnafın zararınadır.  Ayrıca meslek tanımının dışında farklı işlerin yapılıyor olması da piyasada kontrolsüzlüğe neden olmaktadır.        İnternet ortamında yapılan ticarette, kurumların yeterli denetimi yapamamaları sonucu, iç piyasada ki talep kayıt dışı kimselerin eline geçmektedir. Bu yüzden hem devlet vergi toplayamaz hale gelmiş ve hem de kayıtlı esnafımız haksız rekabetten mağdur olmuştur ve olmaya devam etmektedir.        Son dönemde dövizdeki anormal artış, akaryakıt elektrik ve doğal gaza gelen zamlar üretimdeki maliyeti fahiş fiyatlara çıkarmış esnafımız mal alamaz ve satamaz hale gelmiştir. Tüketici anlamında ise dalgalanmalardan dolayı para harcamamanın etkisiyle, esnaf siftahsız dükkân kapatmak zorunda kalmaktadır.  Yorucu ve yıpratıcı pandemi ile ölü sezon yaşayan TÜM esnaf ve sanatkârımızın kış aylarına girilen şu günlerde ekonomik olarak desteklenmesi artık mecburiyettir. Pandemi esnasında Ertelenen kredilerin geri dönüşleri de esnafımızı kara kara düşündürmektedir. Esnaf ve sanatkârımız adına sayılabilecek finans ve sosyal problemlerin çözümü için, meclisimizin gündeminin çoğunu esnaf ve sanatkâr teşkil etmelidir.  Konu hakkında ilgili Bakanlıklar ve kurumlara, oda yönetimi olarak taleplerimizi ilettik iletmeye de devam edeceğiz.
Esnaf odası başkanı İbrahim Aypar, Esnaf sorunlarını gündeme getirdi.

Esnafın en önemli sorunlarından bir tanesi, TBMM’ye sunulan yasa tasarısı olduğunu belirten Seydişehir Esnaf ve sanatkârlar odası başkanı İbrahim Aypar, bu yasanın kapsamlı çıkarılmasını istedi.

Haksız rekabete neden olan ve neredeyse her köşe başında yer alan, AVM ler üreticiyi de perişan ederken esnafı yok etmeye devam ediyor. Perakende Yasasının bir an önce meclisten geçirilerek, esnafın korunması gerekmektedir. Esnafımız her zaman ekonominin dengeleyicisi olmuştur. Dolayısıyla esnafın azalması ya da bitmesi ülke ekonomisinin tehlikeye girmesi demektir.

      Ticari hayatta yaşanan kuralsızlıklar esnafımızın gelişmesini olumsuz etkiliyor. Esnafımız kazancını normale döndürmek için çalışmaya devam ediyor fakat aynı sokağa açılan aynı sektördeki esnafın birbirine zarar vermesi gibi, on binlerce şubede yüzlerce esnafın işini tek dükkânda yapan zincir marketlerin haftanın her günü açık olması da bütün esnafın zararınadır.  Ayrıca meslek tanımının dışında farklı işlerin yapılıyor olması da piyasada kontrolsüzlüğe neden olmaktadır.

       İnternet ortamında yapılan ticarette, kurumların yeterli denetimi yapamamaları sonucu, iç piyasada ki talep kayıt dışı kimselerin eline geçmektedir. Bu yüzden hem devlet vergi toplayamaz hale gelmiş ve hem de kayıtlı esnafımız haksız rekabetten mağdur olmuştur ve olmaya devam etmektedir.

       Son dönemde dövizdeki anormal artış, akaryakıt elektrik ve doğal gaza gelen zamlar üretimdeki maliyeti fahiş fiyatlara çıkarmış esnafımız mal alamaz ve satamaz hale gelmiştir. Tüketici anlamında ise dalgalanmalardan dolayı para harcamamanın etkisiyle, esnaf siftahsız dükkân kapatmak zorunda kalmaktadır.

 Yorucu ve yıpratıcı pandemi ile ölü sezon yaşayan TÜM esnaf ve sanatkârımızın kış aylarına girilen şu günlerde ekonomik olarak desteklenmesi artık mecburiyettir. Pandemi esnasında Ertelenen kredilerin geri dönüşleri de esnafımızı kara kara düşündürmektedir. Esnaf ve sanatkârımız adına sayılabilecek finans ve sosyal problemlerin çözümü için, meclisimizin gündeminin çoğunu esnaf ve sanatkâr teşkil etmelidir.  Konu hakkında ilgili Bakanlıklar ve kurumlara, oda yönetimi olarak taleplerimizi ilettik iletmeye de devam edeceğiz.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve seydisehirgundem.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Reklam kod içeriği yüklenmemiş.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.