Biyografi
Bu biyografi 9467 kez okundu
Seydişehirli Mahmut Esat Efendi
Sultan II. Abdulhamîd devrinde ilmiyye sınıfının en yüksek rütbesi olan Rumeli Kazaskerliği (Sadr-ı Anadolu) görevinde de bulunmuştur
 
 
 
 

1855 yılında Seydişehir’de doğdu.İlk öğrenimini Ali Hoca Sıbyan mektebinde yaptıktan sonra 1868 yılında 13 yaşında iken İstanbul’a gitti.Rüştiyeyi bitirdi.Fatih Medresesine devam etti bir yandan da askeri okulda fizik kimya astronomi gibi ilimleri tahsil etti.1880 Yılında Hukuk mektebinde iken Gülhane askeriye rüştiyede matematik öğretmenliği yaptı.II meşrutiyetin ilanıyla Maliye nezareti hukuk başmüşavirliğine bir süre sonrada müsteşarlığa atandı.

Mahmut Esat Efendi Osmanlı tapu ve kadastrosunu baştan modern bir şekilde yeniden kurdu.Başarı üzerine 1909 yılında Defter’i Hakani Nazırlığına getirildi.İlk kez Konya Çumra ilçesinde kadastro çalışmalarına başladı.Defteri hakaninezareti bugünkü anlamda bakanlık  düzeyinde bir daire iken 1924 yılında Tapu umum müdürlüğünü aldı.

Ömrü boyunca hiç durmadan çalışan bir zeka harikası bilgi hazinesi olan Mahmut Esat Efendinin 36 eseri bulunmaktadır.

Seydişehir’de doğduğu baba evini eğitim hizmetleri için bağışladı.Bugün Ortaokul hizmetiyle devam etmektedir.

18 Mart 1917 Yılında İstanbul’da vefat etti.

http://www.seydisehirgundem.com/haber-seydisehirli-mahmut-esat-kadaster-efendi-9165.html

Linke tıkla

Kaynak:
 
 
 
Etiketler: Seydişehirli, Mahmut, Esat, Efendi,
Diğer Biyografi
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Özlü Sözler
Güzelliği sevdiği kadar, erdemi de seven bir insanı daha görmedim.


Konfüçyus
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 10

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

,