Haber Detayı
22 Mayıs 2020 - Cuma 01:03 Bu haber 1119 kez okundu
 
27 yıldır komşularının engelli çocuğuna hem baba, hem anne oldular
Görüntülü haber..
BELEDİYE Haberi
27 yıldır komşularının engelli çocuğuna hem baba, hem anne oldular

Konya'nın Seydişehir ilçesinde 5 çocuk babası Hüsamettin Değer (65) ve eşi Hayriye Değer (64), komşularının doğuştan zihinsel engelli kızı Serap Polat'a (49), sahip çıkıp tam 27 yıldır anne-babalık yapıyor.

Doğuştan zihinsel engelli olan 49 yaşındaki Serap Polat, annesini 1987 yılında kaybettikten sonra babası ile Seydişehir ilçesinde yaşamını sürdürmeye başladı.

Beş çocuğu olan Değer çifti, babasının ilgilenemediği Serap'ı zaman zaman evlerine getirip onun her ihtiyacını karşıladılar.

Babasının yanında olumsuz şartlarda yaşamını sürdüren Serap'ın durumuna çok üzülen Değer çifti, çocuklarına da danışarak engelli kızın bakımını babasının rızasıyla 1993 yılında üstlendiler. Serap’ın babası da 2009 yılında vefat edince Değer çifti, engelli kıza daha çok sahip çıktı.

Bu durumu öğrenen Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Değer ailesini evlerinde ziyaret ederek örnek davranışlarından dolayı tebrik etti.

Başkan Mehmet Tutal; " Günümüzde insanlar kendi çocuklarını sahiplenmez sokağa bırakırken, siz kendi kan bağınız olmayan komşunuzun engelli evladına sahip çıkmış annelik, babalık yapıyorsunuz. Bu yaptığınız takdire şayan. Allah sizden razı olsun. Ben inanın duyduğum an çok büyük bir hüzün yaşadım ne mutlu size" dedi.

O artık bizim kızımız!

Kendi çocuklarından hiçbir zaman ayırmadığını dile getiren Hüsamettin Değer, ''Serap, ailesinin yanında çok zor şartlarda yaşamını sürdürüyordu. Annesi öldükten sonra yaşamı daha da zorlaşınca eşimle birlikte yardımcı olmaya çalıştık. Sonra evimize alıp, evladımız gibi büyüttük. Çocuklarım da Serap'ı kardeşleri gibi gördü. Serap bizimle, biz de onunla çok mutluyuz. Bana 'dede', eşime ise 'anne' diyor."

Serap'ın artık kendilerinin bir parçası olduğunu söyleyen Hayriye Değer de, ''Biz Serap'ı ilk günden bu yana çok seviyoruz. Serap bizim her şeyimiz. Serap'ı yanımdan ayırmam. Misafirliğe bile giderken de yanımda götürürüm. '' diye konuştu. 

Zihinsel engelli Serap ise Belediye başkanı Tutal’a şarkı söyleyerek mutluluğunu dile getirdi.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: 27, yıldır, komşularının, engelli, çocuğuna, hem, baba,, hem, anne, oldular,
Yorumlar
Haber Yazılımı