Haber Detayı
07 Ocak 2020 - Salı 23:09 Bu haber 1334 kez okundu
 
700 yıla merdiven dayayan tarihi hamam
KÜLTÜR - SANAT Haberi
700 yıla merdiven dayayan tarihi hamam

Seydişehir’in tek tarihi hamamı Seyyid Harun veli tarafından çiğdem tepesine camii ile birlikte 1310 yılında yaptırılmıştır.

2008 yılında Konya vakıflar bölge müdürlüğü tarafından restore edilerek ilçe halkının hizmetine sunulmuştur.

Seyyid Harun Hamamı, Selçuklu ve Beylikler devrine Anadolu’da yapılagelen klasik çifte hamamlar örneğindedir. Hamam güney-batıdan kuzey-doğu yönüne uzanan bir aks üzerine yapılmıştır. Kadın ve erkeklere ait iki bölümün soyunma yerleri güney-batıda, külhani, ılık ve sıcaklıkları kuzeydedir.

Erkekler Bölümü:

Hamamın erkeklere ait bölümünün soyunma yeri, kiremit döşeli bir çatı ile örtülüdür.  Son onarın-mda güney-batı yönünde üç ahşap soyunma odası yapılmıştır. Soyunma yerinden kemerli bir kapı ile ılıklığa geçilir. Burası kubbe ile örtülü küçük bir holdür.  Kubbedeki tepe penceresinden ışık almaktadır. Buradan sıcaklığa geçildiğinde ortada göbektaşı görülür. Sıcaklığın üzerini büyük bir ana kubbe örtmektedir. İki yanda yarım kubbeli iki niş vardır. Tam karşıda sivri kemerli ve kubbeli bir eyvan, eyvanın sağında ve solunda kubbeli iki oda (halvet) yer alır.

Kadınlar Bölümü:

Hamamın Erkekler Bölümünün doğusundadır. Bu bölümde de çatı örtülü ılıklığa, oradan da sıcaklığa geçilir. Sıcaklığın doğusu yan yana iki kubbe ile örtülü bir sofa şeklindedir. Bunun da bitişiğinde üçüncü kubbe vardır. Külhan ve su deposu tonozla örtülmüştür.

Seyyid Harun Hamamı, zaman içinde çeşitli onarımlar görmüştür ve bugün işler durumdadır.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: 700, yıla, merdiven, dayayan, tarihi, hamam,
Yorumlar
Haber Yazılımı