Kurban paylaşmaktır, kardeşliktir, iyiliktir, berekettir.
Haber Detayı
28 Ocak 2021 - Perşembe 09:52 Bu haber 2279 kez okundu
 
Ayrışmış fikirler
ANALİZ Haberi
Ayrışmış fikirler

        Ayşegül Çağıl

Ayrışmış fikir yapıları bir milleti o milletin toplumunun yapısını ve dengesini genelleme itibariyle dışlama ve dışlanmada bozarak parçalanmış birçok insanı birebirine zaman gelir.

Kırdırarak kaos meydana getirir.

Fikirleri bir arada düzgün yürütülerek tutulması toplamak toplum dengesini dengelemeyi sağlıyor.

Ayrışmış fikirlerin içinde o toplumun insanı birbirinden gittikçe uzaklaşarak biri birini hiç sevmez.

Buda insan ilişkilerini büyük ölçüde etkiler.

Bir şekilde hep birlikte toplum aynı görüş ve fikirler konusunda genellemede birleşmek hem fikir olmak zorunda çünkü bu ortak noktada birleşme sağlanamazsa doğruda doğruyu hiç bulamayız.

İnsan doğrusundan kayarak gider.

İnsanlar hedef noktasında gideceği yönü şaşırır.

Sağlayıcı ve çözümsel fikirlerle yaklaşım altyapısı sağlam zeminli insan nesillerini oluşturur.

Günümüz insanını giderek gün geçtikçe büyük ölçüde bu tehlikeyle karşı karşıya kalacak.

Bu tehlikelerden habersiz insanlar büyük bir ayrışımın tehlike çemberinde fikir ayrımı kargaşasına çok fazlasıyla girdi.

Özellikle siyaset alanının her bir alanda bu kadar çok hâkim bir yapıyla girmesi bizleri yöneten yapının giderek fikir zedelenmesini tetiklediğini belirtmeliyim.

Dinimiz gereği insan maneviyat olarak ta bu halden zedelenir.

İnsan sevgileri samimiyet, saygı duyma, güven oluşturma, ahlak yapısından psikolojiden yoksun, acımasız, yaralayıcı, yıkıcı, kışkırtıcı, kavgacı, korkutucu, ülkücü, itici her türlü kötülüğü yapabilecek kapasitede olma hali nezaketten tamamen uzak kaba ve çok sert kendi insanının toplumuna yabancı olan düşman doğruyu yanlıştan asla ayıramayan bu ayrışımla gerçekten hakkıyla yetişmiş her bir insan toplumda gerçekten faydalı olabilecek insanların engellenmesi senlik ve benlik kavgaları yarınların gelecekte başsız yöneticisiz mesleklerinin işinin uzmanlarını kaybeden zayıf, güçsüz çok çabuk ezilebilen bir millet oluruz.

Bu büyük tehlikeleri fark ederek çok acilen her bir insanımızın İlk önce kendisinde kendi içine özüne bakarak toparlanması gerekmektedir. Unutmayalım ki kendi içinde parçalanmış dışlanmış ve ötelenmiş bir toplum daima hep geriye giderek zayıf güçsüz kalarak diğer milletlerin arasında yer ve söz alamaz. Yükselmek medeniyet ile olur. Medeni bir anlayışla devlet yapısı, Medeni bir anlayışla hukuk anlayışı, Medeni bir yaklaşımla siyaset anlayışı, medeni bir üslupla insan iletişimi ve ilişkileri o milleti daima ileriye yükselterek taşır.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Ayrışmış, fikirler,
Yorumlar
Haber Yazılımı