Haber Detayı
24 Ağustos 2020 - Pazartesi 00:28 Bu haber 2999 kez okundu
 
Bağra karpuzu Türkiye’nin her yerinde ağızları tatlandırıyor
Görüntülü..
EKONOMİ Haberi
Bağra karpuzu Türkiye’nin her yerinde ağızları tatlandırıyor

Seydişehir Suğla Ovasında 12 bin dekar alanda ekimi yapılan, yurt genelinde güzel tadıyla bilinen Bağra çekirdeksiz karpuzu hasat edilerek satışına başlandı.

Seydişehir’in Bağra Mahallesinde ektiği 200 dönüm alanda karpuz üretimi yapan Tahsin Aslan, 2. bin ton rekolte beklediğini dile getirerek, " En büyük eksikliğimiz hal ve pazarlamadır dedi.

Bölgede üretilen karpuzun Türkiye’de bir numara olduğunu kaydeden Üretici Aslan, ‘’ Yaz aylarının vazgeçilmez gıdası olan karpuz doğal organik lezzeti ve sulu içiyle vatandaşlarımızın sofralarını süslüyor. Tüketicilerimiz doğal yollarla yetiştirdiğimiz lezzetli Bağra çekirdeksiz karpuzunu tatmanın keyfini yaşıyor. Bölgemizde karpuz ekimi 30 yıldır devam ediyor. Fazla verim almak yüksek gelir kazanmak hedefiyle Amerika’dan getirttiğim tohumla 6 yıldır suğla ovasında yetiştirip Türkiye’nin her tarafına gönderiyorum. Bu yörede ilk defa ekimi ben başlattım. Yaygınlaşmaya da başladı.’’ diye konuştu.

Adanalı tüccarlardan Mehmet Aktürk, ‘’ Seydişehir karpuzunu İstanbul, Adana, Mersin, Bursa, İzmir, Antalya, Ankara illerine gönderiyoruz. Buradan marketlere dağıtım oluyor. Tadıyla aromasıyla Türkiye’nin en iyi karpuzu burada yetişiyor ve tercih ediliyor. Tadan bir daha vaz geçmiyor. ’’ dedi.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Bağra, karpuzu, Türkiye’nin, her, yerinde, ağızları, tatlandırıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı