Haber Detayı
23 Haziran 2020 - Salı 03:35 Bu haber 2601 kez okundu
 
Büstü dikilmedikçe Seydişehir vefalı olamaz!
İZ BIRAKANLAR Haberi
Büstü dikilmedikçe Seydişehir vefalı olamaz!

“Mahmut Sadi Irmak”, 1904 yılında Konya’nın Seydişehir ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Seydişehir Rüştiye ve Konya Sultanisini birincilikle bitirip biyoloji öğretmeni oldu.

Aynı yıl İstanbul Hukuk Fakültesi’ne girdi.1923 yılında İstanbul Üniversitesinde öğrenci olduğu yıllarda Üniversite’nin Devlet Bursu ile Avrupa’ya öğrenci gönderileceğine dair üniversite duvarlarında gördüğü ilana başvuran 150 kişi arasından seçilen 11 kişiden birisi olarak Berlin Üniversitesinde tıp ve biyoloji öğrenimi görüp 1929 yılında pekiyi derece ile tıp doktoru oldu. Hagen ve Düsseldorf hastanelerinde asistan olarak çalıştı.

Yurda dönünce Ankara Hükûmet Tabipliği ve Gazi Terbiye Enstitüsü biyoloji öğretmenliği görevlerinde bulundu. 1933 yılında İstanbul Tıp Fakültesi doçentliğini kazandı. 1940 yılında fizyoloji profesörü oldu.

1943 yılında Konya Milletvekili seçilip, aynı yıl Halkevleri Yüksek Danışma Kurulu Başkanlığı’na, sonra da Diyarbakır Bölge Müfettişliğine getirildi.

Eski başbakan Sadi Irmak, 17 Kasım 1974 – 31 Mart 1975 arasında 38. Hükümette Başbakanlık yaptı.

1943 yılı Konya Milletvekili,1945-1948 yılı çalışma bakanı, 1974 yılı kontenjan senatörü oldu. Almanca ve Fransızca biliyordu.

11 Kasım 1990 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

Seydişehir vefalı olmalı!

Çarşı meydanındaki 1990 yılında kırılan büstü dikilmedikçe Seydişehir vefalı olamaz.

Kaç belediye başkanı geçti. Büstünün yeniden yapılması düşünülmedi bile.

Türkiye Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ülkenin gelişmesi için Almanya’ya gönderdi.

Ülkenin en önemli devlet adamlarındandı.

1990 yılından bu yana gelmiş geçmiş belediye başkanlarına ‘ Heykelinin yeniden yapılıp yapılmayacağı ile ilgili soruyu hep söyledim’ Yazılarımda da sürekli aynı konuyu işledim. Seydişehir’in yetiştirdiği devlet adamı Sadi Irmak’ın heykeliyle ilgili bir tek proje bile yapılmadı.

Şimdi yine soruyorum? Alüminyum fabrikasının kurulmasında imzası ve harcı olan eski başbakanımızın heykeli dikilecek mi?

Buna ilaveten iyi bir tören alanı ve Atatürk anıtı ’da talep ediyoruz?

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Büstü, dikilmedikçe, Seydişehir, vefalı, olamaz!,
Yorumlar
Haber Yazılımı