Haber Detayı
25 Ağustos 2020 - Salı 01:18 Bu haber 1841 kez okundu
 
Çiftçi kırsal kalkınmadan destek bekliyor
Görüntülü haber..
EKONOMİ Haberi
Çiftçi kırsal kalkınmadan destek bekliyor

Seydişehir Ziraat Odası, çiftçilerin nitelikli tohum ihtiyacının karşılanması amacıyla, 2018 yılında Karabulak Mahallesine kurulan "Hububat eleme selektör tesisi" ürün çeşitlerine karşı yetersiz kaldığı bildirildi.

Seydişehir Ziraat Odası Başkanı İsmail Korkmaz, İki yıl önce kurulan sellektör makinesi sayesinde tohum üretmede iyi bir başarı elde ettiklerini kaydederek çiftçiler için daha modern üst model makine kazandırmak için kırsal kalkınmaya müracaat ettiklerini söyledi.

Sellektör kazandırılmasında Belediyeden destek beklediğini ifade eden Başkan Korkmaz, ‘’ İki yıl önce kurulan bu makinede yalnızca Buğday ve Arpa eleyebiliyoruz. Çiftçilerimiz nohut, çerezlik kabak, fasulye gibi ürünleri eleyemiyor. Çiftçilerimizin ihtiyacını karşılayacak son teknoloji yapımı bir tesis kazandırmak için kırsal kalkınmaya başvurduk. Önümüzdeki yıl inşallah bu makineyi üreticilerimize kazandıracağız. Çiftçilerimiz sıfır tohum almak yerine selektör tesisinden istifade etmesini istiyoruz. Selektör makinesinin görevi, tohum içindeki yabancı maddeleri temizlemek, sınıflandırmak ve ilaçlamaktır. Bu makineler sayesinde, sağlıklı ve ilaçlanmış hububat tohumu kullanarak, hububattaki çeşitli hastalıkların sebep olduğu kayıplardan da çiftçimiz kurtulmuş olacak. Ayrıca, zirai mücadele girdilerinde de önemli ölçüde tasarruf sağlayacaklar.” dedi.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Çiftçi, kırsal, kalkınmadan, destek, bekliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı