Haber Detayı
20 Haziran 2020 - Cumartesi 03:24 Bu haber 1014 kez okundu
 
Çiftçiler için dijital tarım pazarı uygulaması başlatıldı
EKONOMİ Haberi
Çiftçiler için dijital tarım pazarı uygulaması başlatıldı

Seydişehir ilçe tarım ve orman müdürlüğü yetkilileri, tohumdan gıda üretimi ve tüketimine kadar internet ortamında gerçekleşecek dijital tarım pazarı uygulamasının başlatıldığını bildirdi.

İlçe tarım ve orman müdürlüğü salonunda ziraat odası ve muhtarlar yapılan toplantıda açıklamalarda bulunan ilçe tarım yetkilileri, Bakanlık tarafından dijitalleşme kapsamında tarım pazarı ( DİTAP)  uygulamasının devreye alındığı belirtildi.

Dijital pazarın tanıtım toplantısında konuşan yetkililer, "Tohumdan çatala kadar olan zincirin takip edildiği, üretim ve tedarikin sağlandığı, planlı üretimin yapıldığı pazar olacak. Çiftçilerimiz ürünlerine Pazar bulabilecekler. Üretim ve tedarikin sağlandığı dijital tarım pazarı aracılığıyla çiftçinin pazarlama imkânı artacak, tüketici de makul fiyattan, kaliteli ürün alacak. Alıcı ve satıcıyı online ile bir araya getirerek, tarımsal üretim ve ticarete önemli bir ivme kazandıracaktır. Uygulamayla daha planlı üretim yapısı oluşacak, küçük üreticilerin pazara erişimi kolaylaşacak. Pazarlamada aracı olmadığı için kazanç artacak. Tohumu, gübreyi, ilacı hesaplı alabilecekler. Çiftçilerimiz bu pazar uygulamasına başvuru yapabilmeleri için ÇKS, E Devlet şifrelerini almaları gerekiyor. Müdürlüğümüze gelerek kayıt yaptırabilirler." Denildi.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Çiftçiler, için, dijital, tarım, pazarı, uygulaması, başlatıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı