Haber Detayı
27 Nisan 2020 - Pazartesi 02:37 Bu haber 2764 kez okundu
 
Cumbalı evler tarihe karıştı
NOSTALJİ Haberi
Cumbalı evler tarihe karıştı

Seydişehir’in en önemli özelliklerinden biri olan tarihi cumbalı evleri hızlı betonlaşma ve yetkililerin ilgisizliği nedeniyle bitme noktasına geldi.

Bir dönem Seydişehir kent mimarisinin en önemli özelliklerinden olan tarihi cumbalı 2 katlı evler son 30 yılda hızla tükendi.

Betonlaşmanın artması, çarpık kentleşme, yap-sat şirketleriyle birlikte tarihi evler özellikle ilçe merkezde birkaç tarihi evi kaldı.

“Tarihi Seydişehir evleri kent kimliğidir”

Konuyla ilgili görüşlerini aktaran araştırmacı yazar ve Tema gönüllü temsilcisi Ali Kazankaya, tarihi Seydişehir evlerinin korunmasına ilişkin defalarca yetkilileri uyardıklarını ancak sembolik birkaç tarihi ev restorasyondan başka bir şey yapmadığını söyledi.

Tarihi cumbalı evlerin ilçenin öz kimliğini gösteren en önemli miras olduğunu ancak bu tarihin bilinçli olarak yok edildiğini kaydeden Kazankaya, “Bu halkın değerleri maalesef müteahhitlere kat karşılığı adı altında verilerek yok edildi. Kent kimliğinin en önemli unsurlarından biri olan tarihi cumbalı ev kalmadı. Tarihimiz yok edildi. Turist beton yığını haline gelen ilçeye neye gelsin ki. Eski şehri korumalıydık” diyerek tepkisini dile getirdi.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Cumbalı, evler, tarihe, karıştı,
Yorumlar
Haber Yazılımı