Haber Detayı
18 Mayıs 2019 - Cumartesi 03:17 Bu haber 461 kez okundu
 
Gazeteci taraftır
ANALİZ Haberi


İzmir’in işgali sırasında düşmana ilk kurşunu atan gazeteci Hasan Tahsin, şehit edilişinin 100’üncü yılıdır.

Bundan tam 100 yıl önce bugün işgale direnişle milli mücadelenin ilk ateşi yakıldı. İlk kurşunla! Tam 100 yıl önce bugün, saat 11 civarında alevlendi o aydınlığı müjdeleyen ateş. Hasan Tahsin’di o alevi yakarak kurtuluş savaşı ateşini tüm yurtta tutuşturan. O ateş ki 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlayarak 3 yıl 3 ay 20 gün boyunca memleketin dört bir yanında Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bir kurtuluş yangınına dönüştü. O ilk kurşun kurtuluşa giden yolu açtı.

İlk kurşunu atan yurtsever gazeteci Hasan Tahsin Milli Mücadelenin en önemli simgelerinden biridir.

Gazeteci, elbette taraftır. Vatanı, ulusu, yaşadığı ülkenin değerlerini korumak, hukukun üstünlüğünü savunmak, özgür, demokratik bir ortam için mücadele etmek adına taraftır. Ve mücadelesini yalnızca kâğıtla, kalemle, sözle değil, yeri geldiğinde, gerektiğinde eylemle de gerçekleştirir. Tıpkı bundan 100 yıl önce Hasan Tahsin’in yaptığı gibi.

Hasan Tahsin bir gazeteciydi. Bir ulusun bağımsızlık mücadelesini… Yurdumuzun düşman işgaline uğradığı, baskının, zulmün her yerde hissedildiği, kimilerinin hıyanet, dalalet içinde vatanı peşkeş çektiği bir dönemde; yaptığı konuşmalar, hazırladığı bildirilerle halkı aydınlatan, direnişi örgütleyen bir vatanseverdi,

Saygıyla anıyoruz.

Kaynak: (Enver Haykır) - Enver Haykır Editör: Enver Haykır
 
Etiketler: Gazeteci, taraftır,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Özlü Sözler
Su ateşe galiptir, ancak bir kaba girerse ateş o suyu kaynatır, yok eder…


Mevlana
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

,