Haber Detayı
21 Şubat 2020 - Cuma 01:19 Bu haber 4078 kez okundu
 
İstiklal gazisi Remzi Börekçinin madalyası
YAŞAM Haberi
İstiklal gazisi Remzi Börekçinin madalyası

İstiklal Harbi Gazilerinden Seydişehirli Remzi Börekçinin istiklal madalyası kızı Faika Börekçi (Bilici) Hanım’a intikal ettirildi.

Konuyla ilgili olarak Tarihçi Ercan Arslan şu açıklamaları yaptı: “2018 yılında ‘Seydişehir’in İstiklal Madalyalı Gazileri’ başlıklı bir yazı yazmıştık. Burada Seydişehirli madalyalı gazilerin künye bilgileri tablolar halinde verilmişti. Bu makaleyi okuyup inceleyen Faika Bilici Hanım (Merhum Hafız İsmail Bilici’nin eşidir) babasının İstiklal Madalyası’nın kendisine teslim edilmesi için harekete geçmişti. Biz de Seydişehir Askerlik Şubesi nezdinde yönlendirmelerde bulunduk. Süreç burada başlayıp İstanbul Kadıköy Askerlik Şubesinde devam etti. Arşiv kayıtlarında yapılan tetkikle milli kahraman olduğu teyit edilen Seydişehirli Remzi Börekçinin İstiklal Madalyası MSB ASAL Genel Müdürlüğü tarafından kızı Faika Hanım’a intikal ettirildi. Madalya 13 Haziran 2019 tarihli ve E104916 nolu Beratıyla birlikte gönderildi.

Remzi Börekçi 1888 yılında Seydişehir’de Derviş Ağa Çeşmesi’nin karşısındaki evde dünyaya geldi. Babasının adı Mustafa Efendi annesi Sırma Hanım’dır (Mustafa Efendi Rodos’ta vergi memurluğu yapmıştır. Üç çocukları vardı. Feruze, Hakkı, Remzi)  Dünya Savaşı’na katılmış uzun yıllar askerlik yapmıştır. Doğuda askeri harekât sırasında bir köprüde Ermenilerin pususuna düşmüşler buradaki çarpışmalarda yaşanan ölümler onu fazlaca etkilemişti. Bu yıllarda Azerbaycan’da bir müddet esaret hayatı olacaktır. Batı cephesinde Yunanlılarla çarpışmada ele geçirilen mevziiye bayrak dikilecektir ancak hamle yapan asker arkadaşları yaralanıp yere düşmektedirler. Sıra Ona gelir ve bayrağı dikmeyi başarır. Fakat o da vurulmuştur. Atı onu palaskasından sürükleyip cephe gerisine götürmüştür. Böylece hayatta kaldığını anlatmıştır. Türk İstiklal Harbi yıllarında Garp Cephesi Teçhizat İmalathanesi Birliğinde er olan Remzi Börekçi İzmir’e ilk giren süvarilerimizdendi. Askerden döndüğünde bir gümüş çatal, bir bakır kaşık, matara ve seramik bir kâseyi savaş hatırası olarak yanında getirmişti. Yer yatağında değil, böyle alıştım deyip kuru tahta üzerinde yatmayı düstur edinmişti. 29 Kasım 1920 tarih ve 66 sayılı İstiklal Madalyası Kanunu gereği kendisine Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası verilmiştir. Madalya numarası 104916 dır. İstiklal Madalyası oval, pirinç,15.55 gr ağırlığındadır. Ön yüzünde İlk TBMM binası arkasından doğan güneş, İstiklal Harbini simgeleyen bir kağnı arabası, arka yüzünde ise hilal içinde bir Türkiye Haritası ve Ankara’dan çıkan ışınlar yer almaktadır. Madalyanın tasarımcısı Mesrur İzzet Bey’dir. Kırmızı şeritli olanı bizzat muharip gazilere verilmiştir. Remzi Börekçi’nin ağabeyi Hakkı Börekçi de İstiklal Gazisidir.1883’te Rodos’ta doğmuştur. Madalya numarası 112050 dir. Pozantı Müfrezesinde er olarak vazife yapmıştır. Vefatı 1976’dır. Akyol mezarlığında metfundur.

Remzi Börekçi, Sıdıka Hanım ile evlenmiştir. Bu evliliklerinden Fatmana (Aygün 1920), Sırma (Sayın 1921), Mustafa (Börekçi 1925), Münire (Türker 1931) , Faika (Bilici 1934) adlı çocuklar dünyaya gelmiştir. Askerlik sonrası Değirmencilik, kiremit ve tuğla imalatı işleriyle meşgul olmuştur. Merkez İlkokulu’nun yenilenmesinde tuğla temini ondan sağlanmıştır. Rahatsızlığı sebebiyle 1965’lerde tedavi için geldiği İzmir’de Anafartalar caddesinden mezarlık başına doğru yürüdüğünde anılarımı tazeledim yine diye iç geçirmiştir. Temmuz 1970’te vefat eden Remzi Börekçi Akyol mezarlığında metfundur.

Tarihçi Arslan  “Seydişehir’in İstiklal Harbi’nde 40 şehidi, 308 İstiklal Madalyalı Gazisi bulunmaktadır. Yaptığımız çalışma ile bu isimlere Şehitler Parkında yer verilmiştir. Bu ailenin üç evladından ikisi İstiklal Gazisi’dir Faika Hanım’ın yaşadığı haklı gurur tüm şehit ve gazi yakınlarımız için geçerlidir. Bu vesile ile coğrafyanın vatan kalmasında Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve üstün fedakârlığı görülen ebediyete intikal etmiş aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla bir kez daha anıyoruz. Yakın tarihimizin abidevi şahsiyetleri ile genç nesilleri tanıştırmak milli bir sorumluluğumuzdur” dedi.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: İstiklal, gazisi, Remzi, Börekçinin, madalyası,
Yorumlar
Haber Yazılımı