Haber Detayı
04 Ekim 2020 - Pazar 14:12 Bu haber 1101 kez okundu
 
İYİ Partili Yokuş’un basın açıklaması
SİYASET Haberi
İYİ Partili Yokuş’un basın açıklaması

İYİ Partili Yokuş: Malzemeleri Şehir Hastanesi’ne taşınan Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde serum bile kalmamış

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Cuma günü  Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen Konya Şehir Hastanesi’ne ilişkin çeşitli iddialarda bulundu. Yokuş, “Yüklenici firma birçok eksiğe ve usulsüzlüğe rağmen açtırdığı Şehir Hastanesi’nde sözleşmeye rağmen sağlık personelinin hasta teşhis ve tedavisinde kullandığı tüm sarf malzemesini satın almayarak Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesinin malzemelerini bedelsiz alarak, kamyonlarla Şehir Hastanesine taşıdı. Parası devletin kasasından çıkan Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Şehir Hastanesi’ne o kadar çok malzeme taşındı ki şu an hastanede yatan hastaya takılacak serum dahi kalmamış” dedi.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Cuma günü  Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen Konya Şehir Hastanesi’ne ilişkin çarpıcı iddialarda bulundu.

“ŞEHİR HASTANESİ TÜM EKSİKLERE RAĞMEN AÇILDI”

Şehir Hastanesi’nin birçok eksiğe rağmen açıldığını belirten Yokuş şunları söyledi:

“Şehir Hastanesini hem fiziki olarak hem de hasta tedavi ve bakımında doktor ve hemşirelerin kullanıldığı en temel  malzemeler ( ilaçlar, kan tüpleri, serumlar, şırıngalar, tedavi malzemeleri ve hatta pamuk, pansuman bezi gibi)  tamamlanmadan alelacele açıldı. Bu durum tamamen Konya İl Sağlık Müdürlüğü yöneticilerinin basiretsizliği, iş bilmezliği nedeniyledir.  Yüklenici firma hastanenin apar topar kabulünü yaptırarak bir an önce devletten kira parasını almak adına tüm eksikliklere rağmen açtırdı."

“HASTAYA TAKILACAK SERUM BİLE KALMAMIŞ”

Konya Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin birçok tıbbi malzemesinin Şehir Hastanesi’ne kamyonlarla taşındığını aktaran Yokuş, daha sonra şunları söyledi:

"Yüklenici firma dünyalarca eksiğe ve usulsüzlüğe rağmen açtırdığı Şehir Hastanesi’nde sözleşmeye rağmen sağlık personelinin hasta teşhis ve tedavisinde kullandığı tüm sarf malzemesini satın almayıp Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin malzemelerini bedelsiz alarak, kamyonlarla Şehir Hastanesine taşıdı. Parası devletin kasasından çıkan Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Şehir Hastanesi’ne o kadar çok malzeme taşındı ki şu an hastanede yatan hastaya takılacak serum dahi kalmamış. Hastasına kullanması gereken serum vb. malzemeyi bulamayan hemşireler durumu ağlayarak Başhemşireye bildirmiş ancak ‘Yapacak bir şey yok,  bir daha alım yapılarak bu malzemeleri temin edeceğiz hepsi Şehir Hastanesine gitti" denilmiştir. Yani devletin parası ile alınan malzeme Şehir Hastanesi’ne peşkeş çekilmiştir. 850 yataklı hastaneyi zamansız açarken gerekli personel alımı da yapılmadığı için günde 6000 hastanın başvurduğu Acil Serviste 4 hemşire ile vatandaş mağdur edilmektedir”

 “HASTANENİN YATAK KAPASİTESİ DÜŞÜRÜLDÜ”

 Şehir Hastanesi için Konya Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yatak kapasitesinin düşürüldüğünü aktaran Yokuş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hastaları Şehir Hastanesine yönlendirmek için şehrin en merkezi en donanımlı Hastanesi olan Meram Eğitim Araştırma’nın yatak kapasitesi 250'ye  düşürülerek kapatılmış ve artık Meram Devlet Hastanesi olmuştur. Şu an da Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi sadece pandemi hastanesi olarak hizmet veriyor. Merkezdeki diğer hastane olan Numune Hastanesini de ‘kirli’ kabul ederek  Covid hastalarına ayırdılar ve bir nevi pandemi dışındaki tüm hastaları zorla  Şehir Hastanesine  yönlendirdiler. Hasta garantili Şehir Hastanesi’ni her hastanın ve haliyle kesilecek her faturanın ödenmesini de bu sayede sağlamış olacak."

“MİLLETİN PARASI ÜÇ BEŞ MÜTEAHHİDE PEŞKEŞ ÇEKİLMEMELİ”

 “Devletin milletin parası, çalışanın emeği üç beş müteahhide peşkeş çekilmemelidir” diyen Yokuş son olarak şunları söyledi:

“Tıkır tıkır çalışan koskoca bir Eğitim Araştırma Hastanesini darmaduman ederek malzemesi ve personelini sırf yüklenici firma bir an önce para kazansın ve AKP’de siyasi amaçları için kullansın diye devlet göz göre göre zarara uğratılmaktadır. Sağlık çalışanları zaten yorgun ve bitkin iken iş yükleri daha da artmış üstelik eğer hastane taahhüt edilen miktarı karşılarsa döner sermayeden pay alacakları içinde endişelidirler. Çünkü önce yüklenici firma hasta garantisi karşılığı parasını alacak sonra sağlıkçıların maaşının parçası olan döner sermaye ödenecektir. “

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: İYİ, Partili, Yokuş’un, basın, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı