Haber Detayı
23 Mayıs 2018 - Çarşamba 11:55 Bu haber 2668 kez okundu
 
Mahmut Esat Efendi Anıldı
Tapu ve Kadastro nun 171. Kuruluş yıl dönümü ve Defter i Hakan ı kalemi Mahmut Esat Efendiyi anma programı Seydişehir’de gerçekleşti.
YAŞAM Haberi
Mahmut Esat Efendi Anıldı

Seydişehir  Hükumet  Knoğı yanında  Bulunan Mahmut  Esat  Efendi büstüne Genel  Müdür Mehmet  Zeki  Adlı’nın çelenk koyması ile  başlayan  program Saygı duruşu akabinde  İstiklal  Marşının okunması  ile  devam etti.

Ahmet  Cengiz  Kongre   salonunda devam  eden Tapu Kadastro Müdürlüğünün  171. Kuruluş  etkinlikleri  ve  Mahmut  Esat  efendiyi anma  Programı,Seydişehir  Anadolu  Lisesi  Folklör  ekibinin  gösterisi  ile  başaldı.Seydişehir  Gazeteciler  Cemiyetinin  Hazırladığı Mahmut  Esat  Efendinin anma  programlarını içeren  slayt gösterimin ardından Günün Önemine binaen  selamlama konuşmaları  için Belediye  Başkanı,İlçe  Kaymakamı kürsüye gldi.Başkan  Tutal  Mahmut  esat efendinin büyük bir alim  olduğunu  belirterek İlçemizin yetiştirdiği ender bir bilim ve  İlim insanı dır dedi.Kaymakam  Aydın  Erdoğan’da ;Bu topraklardan yetişmiş Hem  beşeri  hem de  İslami ilim ve bilim adamı Mahmut  Esat efendiyi Genel  Müdürlük  nezdinde Seydişehir’de anmaktan oldukça  memnun olduklarını ifade ederek  emeği  geçenlere teşekkür etti.

Orman  ve  Su İşleri Bakan  Yardımcısı Harun  Tüfekçi’de  Konuşmasında;’’Mahmut  Esat  Efendi çok  önemli eserler  arkasında  bırakarak bizim bugün  kendisini yad etmemimiz  gerektiren önemli  çalışmaları yaptı.’’dedi. Gençlere  de seslenen  Tüfekçi Mahmut esat efendinin ilmi ile  bilgilenin, Ahlakı ile  ahlaklının diyerek tavsiyelerde  bulundu.

Günün  son  Konuşmacısı Tapu  Kadastro Genel  Müdürü Mehmet  Zeki  Adlı’da konuşmasında:

‘’Geçmişte  Tapu Kayıtları  vergi esaslı ve  tarıma  dayalı olarak sınırlandırılmıştı. İşte  Ülkemizde  ilk defa Mülkiyetin ölçüye  dayalı olarak belirlenmesi  işi Mahmut  Esat  Efendi  zamanında  başlamıştır.1912 yılında  Mahmut  Esat  Efendi O dönemde  çıkardığı  mevzuat  ile artık  arazinin  ölçümle belirlenmesinin ilk adımını atmıştır. Bunun ilk çalışmalarını da  Çumra’da  başlamıştır. Bu  çalışmalar Birinci  Dünya  Savaşı, Balkan savaşı  nedeniyle  devam edememiş kesintiye  uğramıştır. Taki  Cumhuriyet  Kuruluncaya  kadar. Cumhuriyet  kurulduktan sonra  1924 yılında Tapu  Umum  Müdürlüğü kurulması ile  bugünkü  kurumumuzun temeli atılıyor.1925 yılında yapılan  düzenleme  ile Tapu ve  Kadastro  Genel  Müdürlüğü kurulmuş oluyor.

Tarihten gelişini Ülkemizin en ücra kes mine kadar teşkilatın ve hizmet götüren kurumlarımızın mülkiyet anlayışındaki değişim ve gelişimin göstergesi olmuştur. Tapu ve Kadastro hizmetleri yaşayan bir canlı gibi sürekli değişim ve gelişim gösteren hizmetlerdir.

Şimdiye kadar iki boyutlu olarak mülkiyet belirleme çalışmaları yapılırken, biz artık ihtiyaca binaen 3 boyutlu yani yükseklik boyutunu da işin içine katarak çalışmalarımıza başladık.

Yapılanma ile ilgili Kurumumuz dünyada ilk sırada yer almaktadır. Teknolojiyi en iyi kullanan kurumdur.’’diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından İlk olarak Öksüz  Ozan ve  Yağız  Ozan’ın atışmaları ile devam eden Kültür  etkinliklerden sonra  Anadolu evliyaları programına  geçildi Türk sanat  Türk  Halk  Müziği sanatçıları ilahilerin yanı sıra  Anadolu evliyaları tanıtıldı. 

Programa, Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekci, Tapu Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Atlı, Kaymakam Aydın Erdoğan, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Konya Kadastro Bölge Müdürü Kenan Çiftçi, siyasi parti temsilcileri, STK örgüt temsilcileri, birim amirleri, davetliler katıldı.

Kaynak: (Enver Haykır) - Enver Haykır Editör: Enver Haykır
Etiketler: Mahmut, Esat, Efendi, Anıldı,
Yorumlar
iv>
Haber Yazılımı