Haber Detayı
28 Haziran 2019 - Cuma 01:07 Bu haber 325 kez okundu
 
Mazot zammı çiftçinin belini büktü
ANALİZ Haberi


Artan enflasyonla beraber alım gücü azalan çiftçinin, mazota yapılan son zamla beraber beli iyice büküldü

2018 yılında mazot fiyatındaki yükselme eylül ayında yüzde 35’e, DAP gübresinde ağustos ayında yüzde 104’e, üre gübresinde ağustos ayında yüzde 114’e kadar yükseldi. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası raporlarında da ifade edildiği üzere tarım ilacı fiyatları da 2018 yılı içinde yüzde 50-80 düzeyinde artış gösterdi. Bu fiyatlar karşısında çiftçi tarım ilacı ve gübreye ulaşmakta güçlük yaşadı.

Son yapılan zam, motorin fiyatlarındaki artışlar çiftçimizin belini daha da bükecektir.

Çiftçiyi güldürmedi
Üretim maliyetleri son derece yüksek olan ve finansal kriz içinde bulunan çiftçinin 2018 yılında en büyük problemlerinden birinin hemen her yıl aynı şekilde yaşadığı pazarlama kanallarındaki sorunlar oldu. 2019 yılının ilk 6 ayına bakıldığı zaman istatistiklerin iyi göstermediği ve değişen bir şeyin olmadığı görülüyor. Ürün fiyatları ise çiftçinin yüzünü güldürmediğini görüyoruz.

Doğru bir tarım politikası şart

Doğru bir tarım politikası uygulanmadığı taktirde, üreticinin üretimden kaçması kaçınılmaz olacaktır.

Ülke nüfusunun her yıl en az bir milyon kişi arttığı göz önüne alınmazsa, tarım alanları ve meralar korunmazsa, çiftçi gerektiği gibi desteklenmezse, Tarım Kanunu’nun desteklemeye ilişkin hükümlerine uyulmazsa, girdi maliyetlerini düşürmek için gerekli tedbirler alınmazsa, bir Bakandan diğerine değişen tarım politikaları düzeltilmezse, çiftçi ithalatla terbiye edilmeye kalkılırsa, kooperatifleşmeye gereken önem verilmez ve desteklemezse, sektördeki tüm bileşenlerin görüşü yerine sadece sermayenin görüşleri dikkate alınırsa, Ar-Ge çalışmalarına gereken önem verilmezse, istihdam sorunu çözülmezse tarımda ithalatçı olmaktan kurtulmamız mümkün değildir. Unutmamak gerekir ki, tarımımızı geliştirmeden, üretimimizi arttırmadan ekonominin kırılganlığını da düzeltemeyiz. ‘Dediğim dedik, öttürdüğüm düdük’ politikasından vazgeçmek gerekir.”

Kaynak: (Enver Haykır) - Enver Haykır Editör: Enver Haykır
 
Etiketler: Mazot, zammı, çiftçinin, belini, büktü,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Özlü Sözler
Herkesin bakmadığı yönden bak dünyaya…


Mevlana
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

,