Haber Detayı
18 Nisan 2019 - Perşembe 12:43 Bu haber 957 kez okundu
 
Öğrenciler tarım ve hayvancılığı öğreniyor
EĞİTİM Haberi
Öğrenciler tarım ve hayvancılığı öğreniyor

Seydişehir Tarım Meslek Lisesinde eğitim gören 256 öğrenci, endüstriyel sebze meyve yetiştiriciliği, tarım aletleri ve makine kullanımı, hayvancılık gibi Öğrencileri bitkisel ve hayvansal üretim konularında bilgilendirildiğini belirten okul müdürü Ömer Dinçsoy, teorik olarak aldıkları eğitim ile okul arazisinde alternatif ürün yetiştirip. Hayvancılığı öğrendiklerini söyledi.

Tarım sektörüne ara eleman olarak yetiştirildiğini anlatan Dinçsoy, ‘’Öğrencilerimiz Hayvancılık, endüstriyel sebze, meyve ve tarla bitkileri yetiştiriciliği, tarım aletleri ve makine kullanımı ile peyzaj ve tarım teknolojileri gibi birçok alanda eğitim alıyor. Veterinerliği öğreniyorlar. Okulumuzun 100 dönüm arazisinde alternatif ürün yetiştiriyor. Yetiştirilen ürünlerin bir kısmı okulun yemekhanesinde kullanılıyor. Kalanı ise gelire dönüştürülüyor. Öğrencilerimiz mezun olduktan sonra iş garantileri oluyor, kendi iş yerlerini açabiliyorlar" dedi.

Suğla ovasında alternatif ürün yetiştirilmesi için çalışmalar yaptıklarını kaydeden Müdür Ömer Dinçsoy, "Okulumuz, Türkiye'deki uluslararası tarım lisesi olma özelliği taşıyor. Öğrencilerimizin birçoğu tarım ve hayvancılık kökenli, aileleri de tarım işinde çalışıyor. Öğrencilerimize ayrıca seracılığı öğretmeye çalışıyoruz. Alternatif ürünlere yönlendiriyoruz. Böylelikle ilerleyen zamanlarda farklı bir ürünle piyasaya çıkabilecek. Aldıkları eğitimler sayesinde tarım ve hayvancılık alanlarında kendilerini geliştirip bağ ve bahçelerinde oluşabilecek ağaç hastalıklarına karşı nasıl mücadele edebileceklerini öğrenecekler ve buda her zaman tarım da ve hayvancılıkta üretimi sağlamış olacaktır" dedi.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Öğrenciler, tarım, ve, hayvancılığı, öğreniyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı