Haber Detayı
14 Ağustos 2019 - Çarşamba 23:49 Bu haber 762 kez okundu
 
Oyuncaklar ve çocuğun dünyası
SİVİL TOPLUM Haberi
Oyuncaklar ve çocuğun dünyası

Oyuncaklar, çocuğun dünyasındaki en önemli oyun aracı. Rastgele alınmış oyuncaklar onları olumsuz etkilerken, bilinçli seçilen oyuncaklar ise çocuğun psikolojik gelişimini olumlu yönde etkiliyor.

Çocuk ve oyuncak ilişkisi ile anne-babaların bu konudaki tutumlarının ne olması gerektiğini Dr. Ünal Bozyer ve Dr. Ayşen Maraş, “Günümüzde çocuklar ebeveynleri, yakın çevresi ve okuldaki arkadaşlarından ziyade, sanal ortamdan etkilenerek sosyalleşmekte. Bu ortamlarda da toplumsal cinsiyet rollerine göre paylaşımlar gerçekleştiğinden erkek çocuklar savaş ve şiddet içerikli oyun ve oyuncaklara ilgi duyarken, kız çocuklar bebekler, giysiler, mutfak eşyaları oyun ve oyuncaklara yöneliyor” dedi.

Çocuk gözlemlenmeli

Oyuncakların çocukların dünyasını yansıttığını dile getiren Dr. Ayşen Maraş, çocuğun ne oynadığını ve oyunlarda neyin öne çıktığına anne babaların dikkat etmesi gerektiğini vurguladı.

Maraş, böylelikle çocuğunun sorununun ne olduğuna dair oyunlardan mesaj alınabileceğini dile getirerek, “Oyunlarda gerçek şiddet, başkalarına veya hayvanlara zarar verme var ise, mutlaka çocuğun durumu ile ilgili uzman görüşü almak gerekir” ifadelerinde bulundu.

Şiddet ögesi taşıyan oyuncaklarla çocukların oynamasını engellemenin çözüm olmayacağını vurgulayan Maraş, konuşmasını şöyle sonlandırdı:

“Engelleyerek yaşadığı sorunla başa çıkmaya çalışan çocuğun elinden ifade yöntemini yani bir nevi ‘dilini’ almış oluruz. Bu da ileride daha büyük psikolojik sorunlara yol açabilir. Kendimize de, ‘Tutumlarımda yanlış bir yön var mı? Duygusal olarak çocuğum beni yeterince yanında hissediyor mu? Onunla daha fazla veya daha iyi nasıl iletişim kurabilirim?’ gibi sorular yöneltmeliyiz.”

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Oyuncaklar, ve, çocuğun, dünyası,
Yorumlar
Haber Yazılımı