Haber Detayı
13 Ocak 2020 - Pazartesi 14:22 Bu haber 279 kez okundu
 
patent nedir biliyormusunuz?
SİVİL TOPLUM Haberi


Patent nedir? Sık sık duyduğunuz patent kelimesinin anlamını biliyor musunuz? Patent nedir? Bu yazımızda bulabilirsiniz. Patent kelimesi Latince 'açık bırakmak' anlamına gelen 'pateden' sözcüğünden türetilmiştir.Bir buluşunuz, parlak bir fikriniz ya da dikkat çekici bir marka adı bulduysanız bir an önce patentini almanız gerekiyor. 'Buluş belgesi' olarak isimlendirebileceğiniz patent belgesi ile icatlarınızın ya da fikirlerinizin tüm haklarını elinizde tutabilirsiniz. Buluşlar ve icatlar patent yoluyla korunur. Patent Neden Önemlidir?

Patentin amacı, fikir sahibinin haklarının korunması, ilerde icatların özendirilmesi, araştırmaların ve çalışmaların açıklanarak bilginin yayılması ve bütün insanlığın da bu bilgilerden faydalanmasıdır. Bir buluş ya da fikir sahibi kişiler, patent hakkı elde edebilmek için buluşla ilgili bütün bilgi ve belgeleri ayrıntılı olarak açıklamak ve bu şekilde başvurmak zorundadır. Patent Başvuruları Nasıl Yapılır? Türk Patent ve Marka Kurumu, ülkemizde patent tescilinde yetkili kurumdur. Patent ya da marka tescili gibi işlemlerle ilgili başvuruda bulunacaksanız Türk Patent ve Marka Kurumu'na iletmeniz gerekmektedir. Kurum, gelen bütün başvuruları sorgular ve araştırma yapar. Değerlendirme sonucunda, buluşunuz daha önce yapılmamış, farklı ve yeni bir ürün olarak belirlenirse patent başvuruları onaylanır. Patent alındığında kazanılan haklar nelerdir? Patent sahibi, fikri mülkiyet haklarını almış olur. Ürününüzün/fikrinizin başkaları tarafından kullanılmasını engellemiş olursunuz. Ürününüzü izniniz olmadan kullanan kurum ya da kişiler hakkında hukuki yollara başvurabilirsiniz. Patent tarihçesi İtalya’da 15 yüzyılda uygulanmaya başlanmıştır. İlk patent tescili ise 18'inci yüzyılda ABD'de yapılmıştır. 19. yüzyıldan sonra birçok ülkede uygulanmaya başlanmıştır. Patent tescili uygulaması, sanayileşmenin yaygınlaşmasıyla ortaya çıkan bir ihtiyaç sonucu doğmuştur.

Kaynak: (Enver Haykır) - Enver Haykır Editör: Enver Haykır
 
Etiketler: patent, nedir, biliyormusunuz?,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Özlü Sözler
İmanın efdali: nerede olursan ol, Allah’ın (CC) seninle olduğunu bilmendir.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 10

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

,