Kurban paylaşmaktır, kardeşliktir, iyiliktir, berekettir.
Haber Detayı
17 Mart 2021 - Çarşamba 06:57 Bu haber 1964 kez okundu
 
Ressam Kırdar, kayıp kale surlarını ve hanı tuvale yansıttı
Görüntülü haber..
KÜLTÜR - SANAT Haberi
Ressam Kırdar, kayıp kale surlarını ve hanı tuvale yansıttı

Seydişehir’in kaybolmuş tarihi surları ve hanı tuvale yansıtan Ressam Fatma Kırdar (68) gelecek nesillere geçmiş yaşamın kültürel izlerini resmediyor.

İlçede yapılaşmanın tarihi mekânları kaybettirdiğini anlatan ressam Kırdar, amacının eski kervan yolu üzerinde bulunan antik kenti saran yok olmuş tarihi surlarını, hanı ve kültürel değerlerini tablolarda ölümsüzleştirdiğini söyledi. 

Tarihin izlerini günümüze taşımayı amaçladığını belirten Kırdar, ‘’Bir sanatçı olarak her kaybolan yıkılan taşların acısını çekiyorum. Yaptığım araştırmalarda antik kent zamanında buradan ipek yolu geçiyormuş. Kenti sarmalayan tarihi kale surları ve çevresinde yer alan han o dönemlerde yapılmış. Ama ne yazık ki bugünlere kadar gelememiş. Han 1996 yılında yıkılmış desenli taşları da yağmalanmış. Geçmişte Toroslardan geçen ipek yolu kervanları burada konaklarmış. Eğer onlar korunabilseydi, Ticaret nasıl yapılmış? Burası nasıl bir şehirmiş? Nasıl yaşarlarmış? Nasıl bir kültür varmış? Nerden nereye gelindiğini bugünkü nesil atalarının izlerini öğrenmiş olacaklardı. Ben birçok araştırıp incelememin ardında bu iki trajediyi evimdeki atölyemde gözlemlerime dayanarak yağlı boya resimlere yansıttım. Diğer yandan İki yok olmuş eseri daha tablolarıma resmede cem. Tarihi evlerin birinde de ‘Kayıp tarihi zamanın izinde isimli’ bir sergi açacağım. Yaşamın içinde var olan her konu benim için ilham kaynağıdır. Düşüncelerimi renklerle buluşturup tuvale yansıtmaya devam edeceğim. Zengin medeniyetlerin vârisi olan bir şehirde yaşadığınızı şimdiki kuşaklara hissettirmek istiyorum. İnşallah Seydişehir’in geçmiş tarihiyle ilgilenirler. Hiç olmazsa bundan ders çıkarıp betonlaşmanın önüne geçilmiş olur.’’ diye yakındı.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Ressam, Kırdar,, kayıp, kale, surlarını, ve, hanı, tuvale, yansıttı,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı