Haber Detayı
20 Ağustos 2020 - Perşembe 11:27 Bu haber 2268 kez okundu
 
Seydişehir’de 7 bin yıl önce yayık kültürü hâkimdi
KÜLTÜR - SANAT Haberi
Seydişehir’de 7 bin yıl önce yayık kültürü hâkimdi

Seydişehir’in Gökhüyük mahallesinde, 2019 yılında Kültür Ve Turizm Bakanlığı’na yapılan başvuru ve alınan izin kapsamında Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Ramazan Gündüz başkanlığında kazı çalışmaları başladı.

Başlatılan kazı çalışmalarında Demir Çağı, Tunç Çağı, Kalkolitik Çağ ve Neolitik Çağ’ına ait kalıntılar bulundu.

Tarih öncesi çağa ait höyükte başlatılan kazı çalışmaları, tarih öncesi çağa ışık tutacak.

Kazı çalışmalarının yapıldığı alanda incelemelerde bulunan Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, kazı çalışmalarını yürüten Dr. Ramazan Gündüz’den bilgi aldı.

Başkan Tutal'a kazı çalışmaları hakkında bilgiler veren Dr. Ramazan Gündüz, “Seydişehir’in Gökhüyük mahallesi sınırları içerisinde yer alan höyükte yapılan çalışma, Orta Anadolu’nun güneyinin prehistorik dönemlerinin anlaşılmasına büyük katkı sağlayacak. Şimdiye kadar bilimsel yöntemlerle çalışmalarını yaptığımız yerleşmede 5 farklı döneme dair bulguların tespitini gerçekleştirdik. Yapılan kazılarda höyüğün en üst katmanında Helenistik ve Roma çağı çanak çömlek parçaları yer alırken, bunun hemen altında, Demir Çağı, Tunç Çağı, Kalkolitik Çağ ve Neolitik Çağ’a ait pişmiş toprak eserler tespit ettik. Bölgede daha önce kazıları yapılan Suberde, Erbaba Höyükte ve bölgeye kuş uçumu yaklaşık 150 km mesafede bulunan Çatalhöyük’te açığa çıkarılan yerleşmelerde birbirlerini takip eden bu dönemler tespit edilememiştir. Bu sebeple Gökhüyük’te gerçekleştirdiğimiz çalışma 5 farklı döneme ait izler taşıması dolayısıyla diğer yerlerden ayrı bir önem taşımaktadır. Gökhüyük bağları ve höyüğün, Orta Anadolu’nun güneyinin yaklaşık olarak M.Ö. 7 bin yılına ışık tutacak bir yerleşme olabileceğini tahmin ediyoruz. Ayrıca kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkardığımız çömlek parçalarının yayık olduğunu, buradaki yerleşmede binlerce yıl önce yayık yaymayı bildiklerini tespit ettik. Bu tespitimiz, Anadolu’nun bu bölgesinde yerleşik hayata ayak uydurmuş köklü bir tarihi ortaya çıkarmıştır” dedi.

Kazı çalışmalarının ülkemize, Konya’mıza ve Seydişehir’e bilimsel ve kültürel değer katacağının, turizm noktasında da bölgeye önemli bir ivme kazandıracağının altını çizen Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, “Gökhüyük mahallemizde başlayan kazı çalışmaları, ilçemize, Konya’mıza ve ülkemize önemli değerler katacaktır. Büyük bir titizlikle ilçemizde yürütülen kazı çalışmaları, bölgemizin tarih öncesi devirlerine ışık tutacak, önemli kültürleri ortaya çıkaracaktır. Tarım ve hayvancılığa elverişli olan bölgemiz, özellikle tarih öncesinde de en önemli yerleşim yerleri olarak tercih edilmiştir. Bu zamana kadar yapılan çalışmalarda ortaya çıkarılan kalıntılar, bölgemizin tarım ve hayvancılıkta büyük gelişme göstermiş topluluklara ev sahipliği yaptığını göstermiş ve yayık yaymayı bilen bir topluluğun olduğu tespit edilmiştir. Çalışmaların kapsamının genişletilmesiyle birlikte daha farklı kültürlerin ortaya çıkarılmasına olanak sağlayacaktır. Ayrıca Antalya-Konya geçiş güzergâhında yer alan ilçemize 10 km mesafede bulunan Gökhüyük’te her yıl binlerce turisti burada ağırlayarak bu bölgeyi gezmesini sağlamak için, yeni bir turizm cazibe merkezi oluşturacağız. Kazı çalışmalarının ilçemize, Konya’mıza hayırlı olmasını diliyor, bu bölgenin araştırılması, kazı çalışmalarının yapılması ve turizme kazandırılması adına önemli bir çalışma yürüten Dr. Ramazan Gündüz hocamız olmak üzere ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Seydişehir’de, 7, bin, yıl, önce, yayık, kültürü, hâkimdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı