Haber Detayı
06 Nisan 2020 - Pazartesi 01:52 Bu haber 7381 kez okundu
 
Seydişehir’de yedi değirmenler ve kef boğazı;1
Ali Kazankaya-Araştırmacı-Yazar
NOSTALJİ Haberi
Seydişehir’de yedi değirmenler ve kef boğazı;1

Geçmişe götürebilmek amacıyla:

Kef Boğazı Seydişehir Konya kara yolu üzerinde Çavuş Mahallesi’nden başlar Karacaören Mahallesi hudutları arasında bulunmakta çoğunuzun otobüsle veya özel araçlarınızla sık sık gelip geçtiğiniz Çavuş Mahallesi ile Karacaören Mahallesi’ne kadar sağ taraf Tarihi Kef Boğazı, Yedi Değirmen’ler, Kef Deresi, Kef Şelâlesi ve doğal güzelliklerin bulunduğu yer olduğu halde geçip gitmişizdir.

Kef Boğazı yüz yıllarca tarihi bir kervan yolu üstünde Konya istikametinden gelen deve kervanları tuz ve zahire(buğday)yükleri ile Kef Boğazına Yedi Değirmenler de unlarını öğüttükten sonra yüklerini alıp Seydişehir istikametine Manav yolundan Pazar Beleni’nden Okluk Beli ve Dokuz Dönemeç’ten Simyan (Süleymaniye) da ikiye ayrılan yoldan sağa gidenler Aspendos tarafına şehirlere yaylalara, sola gidenler ise Pazarcı (Manvgat) Alaiye ikametine yüklerini teslim etmeye giderlerdi. Konya istikametine aynı yoldan gelen kervanlar ise yükleri  bise katran odun ve narenciye olup zahire  un ve yırtım malı denen her çeşit kumaşla dönerlerdi.

Seydişehir’den eski Kef Boğazı yolu ve güzergâhı:   Seydişehir Yolcu Çeşmesi, İki Höyük arası,Karabulak Köprüsü’nden Karabulak Su Değirmeni yanından Bostandere  yolu ayrımından Mısır Höyüğü (sağda) Dolanma Taşı yanından Gevrekli ile Göçebe arasından Olberit Höyüğü (solda eski Tol) tarihi Taş Köprü (Tol Köprüsü tarihi mezarlıklar yanı) Çavuş  Tepecik(Rumdüğün)  kavşağından Çavuş yayla yolu yanından  devamla Götü Gömülü Değirmeni (sağ aşağıda) yanından sağ yukarı  yola devam edilir sağ taraf aşağısı Kef Deresi devamla derin vadi ve uçurum iken sol tarafı ise çok yüksek dik kayalık oluşur eski Konya yolu buradan geçmekte kervanlar, tatar arabaları ,kağnılar ve katırcılar bu yoldan geçelermiş. Eskilerin anlattıklarına göre bu yolda insanlar kazma küreklerle çok çalışmışlar zira kar ve yağmur sık sık yolu bozarmış zamanla yol öyle tehlikeli bir hal alırmış ki uçurumdan aşağı kamyon yuvarlandığından bahsedilir.

Tarihi Yedi Değirmenler ve Kef Bogazı: Çavuş ağıllar yanından başlar.

Götü gömülü Değirmeni(Aşağı Değirmen) Yeni yoldan sağ aşağıda kalıntıları görülür değirmenin arka sırtı yarıya kadar toprak altında olduğu için bu adla anılırmış. 2-İğdeli Değirmen(Ağıllar Altı Değirmeni denir ) 3-Bağlama Başı Değirmeni ( Yukarı Değirmen denir )  4- Barı İçi Değirmeni 5-Yayla Yolu Dğirmeni 6-Lord’un Değirmeni yukarıda Tarihi Kalaycıoğlu Sarnıcı var 7-Mesut Ağa Değirmeni bu değirmenin suyu yukarıdan ayrı kaynaktan gelirmiş. Bu değirmenler 5 ila 6 ay çalışırmış yazın bahçelere kullanıldığı için az akarmış Bu değirmenlerde Değirmen hakı denilen öğütme ücreti 20 tenekeye bir teneke zahire (buğday ) verilirmiş.

Seydişehir ve çevresi en çok su değirmeni olan bölgelerden biridir sebebi ise Konya ve çevresinde buğday ekimi yapılması ile sahil kentlere gidiş kervan yolları üzerinde olması ve arazi yapısı ile bol kar ve yağmur nedeni ile su değirmenlerini çevirecek suyun bulunmasıdır Seydişehir’de benim öğrendiğim 75 adet su değirmeni.

Olduğu daha çok olduğu anlatılır benim isimlerini tespit edebildiğim 42 su değirmeni adı mevcuttur. Kef Deresi’nin suyu genellikle Konya Tekke‘den gelen su Çalmanda(Ketenli) Gâvur Gölü’ne oradan da Kef Boğazı’na akar. Kef Deresi anlamı suyun kayalar üzerinden şelaleler şeklinde akması ile köpükler oluşmasını köylüler kazanlarda bulgur ve pekmez kaynatırlarken kazanın yüzüne biriken köpüğe kef derler kepçe ile alıp atarlar derenin köpüğünü buna benzettikleri için dereye Kef Deresi derenin geçtiği yerede Kef Boğazı demişler.

Eski bir deyim var: Herkesin bir derdi var değirmenci nin de su derdi var derler, Çark evinde oynayan çarkana dan çıkar derler.

Geçmişini bilmeyen geleceğini kuramaz. Saygılarımla

Evde kalın sağlıklı kalın.     devam edecek

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Seydişehir’de, yedi, değirmenler, ve, kef, boğazı;1,
Yorumlar
Haber Yazılımı