Haber Detayı
17 Şubat 2020 - Pazartesi 01:35 Bu haber 4603 kez okundu
 
Seydişehir’in dünü: 54 yıllık değişim!
Ali Kazankaya-Araştırmacı-Yazar
NOSTALJİ Haberi
Seydişehir’in dünü: 54 yıllık değişim!

Eski Kuğulu yolu (Duman Burnu Tepesi ) aynı yerden1966 ve 2013 yıllarında Seydişehir’in görünümü şimdi yıl 2020 iki resme iyi bakınız ve karşılaştırınız.

Seydişehir’de yaşayanlar olarak yukarıda iki fotoğraf karesi var resimlere iyi bakınız resmin 1. resim 1966 yılında 2.resim de aynı yer ve aynı noktadan 1913 yılında çekmişim. Farkı karşılaştırın.

Resmin çekildiği tepe( Duman Burnu Tepesidir) bu gün Toki

Evlerinden maden yoluna atlarken güneyde karşıya tepeye çıkan toprak ham yol burası eski Kuğulu yoludur. Bu tepe marangozlar sanayi şimdiki Kuğuluya dönen ince uzun tepe olup Kuğulu yoluna dönünce asfaltın solunda bulunan büyük söğüt ağacı dibinde bulunan pınarın adı(Toklu Pınarı)nın karşısına eski atış poligonunun olduğu yere kadar olan tepedir. Şimdi eski Kuğulu yolundan Duman Burnu Tepesi’ne çıkıp yönümüzü kuzeye dönüp bu günkü şehrin olduğu tarafa bakalım:

Soldaki ilk bina TOKİ 60 Evler Kuğulu yoluna dönerken bulunan trafo binası. Sol ileri TOKİ Evleri ve sol ilerde Küpe Cami, trafo binasının solundaki evler 60 Evler daha sağ arka 16 evler yeşil tepenini önü Belediye Stadı yeşil ağaçlıklı tepe ise 16 yıl Seydişehir Belediye Başkanlığı yapan adını oradan alan Merhum( Nevzat Akbaş Parkı) ve Düğün Salonu nun olduğu yerdir.

Saygı değer Seydişehirli ler önceki resim 1966 yılında ikinci resmi de 2013 yılında aynı yer ve noktadan çekmişim şimdi ise 2020 yılındayız 54 yıl geçmiştir sizleri geçmişe götüremiyoruz ancak görsel eski resimlerle hatıralarınızı hayallerinizde yaşatmaya çalışıyoruz çabam gelecek kuşaklara Seydişehir’in dününü elimizdeki mevcut belgelerle anlatarak aktarmak mevcut belgelerdeki zamanlarda yaşamış olanlarında hatıralarını tazelemektir. Devam edecek.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Seydişehir’in, dünü:, 54, yıllık, değişim!,
Yorumlar
Haber Yazılımı