Haber Detayı
10 Temmuz 2020 - Cuma 01:25 Bu haber 2940 kez okundu
 
Seydişehir tarihinde boşluk var
ANALİZ Haberi
Seydişehir tarihinde boşluk var

Seydişehir’in tarihi ile ilgili düzgün bir araştırmamız yok. Dünden bugüne büyük bir tarih boşluğumuz var. Seydişehir’in tarihini ehil olan insanlar ele alsınlar. Kulaktan dolma bilgilerle tarih yazılmaz.

Şerafettin Yıldız hocam gibi bir kaç akademisyen var sadece.

Akademisyenlerin öncülüğünde duayen gazetecilerden Bahaddin Paslı amcamın da içinde olacağı bir heyetin komisyon oluşturarak tarihimizi daha anlaşılır bir şekilde ele alınmasında yarar var. Mesela, Seyyid Harun Veli Efendi hakkında ekonomik ve yaşam koşulları hakkında bilgi eksikliği çok. Genelde dini ağırlıklı konulara değinilmiş. Kaldı ki İlçenin tarihinde de önemli bir yere sahip değerli velimizin yaşam şekli yalnızca din anlayışından ibaret değildir.

1983 yılında eski başbakanlardan Sadi Irmak tarafından gönderilen Mehmet Önder hocamız belediye başkanlarımızdan Sn. Osman Kocaoğlu’nun desteğiyle kısa da olsa bir tarih yazıldı. Bunu daha geniş teferruatıyla ele almak gerekiyor.

Seydişehir’in dününü ve bugününü geleceğe taşıyacak güzel bir eserle taçlandıracak birkaç ciltlik tarih ortaya çıkarılması gerekir.

Basılacak eserlerin de Türk tarih kurumu gözetiminde çıkması gerekir.

Sn. Kaymakam Bey ve belediye başkanı bu süreci hızlandırabilir.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Seydişehir, tarihinde, boşluk, var,
Yorumlar
Haber Yazılımı