Haber Detayı
29 Kasım 2019 - Cuma 23:58 Bu haber 1560 kez okundu
 
Seydişehirlileri mehterle buluşturanlar
KÜLTÜR - SANAT Haberi
Seydişehirlileri mehterle buluşturanlar

2012 yılında farklı mesleklerden içerisinde yer alan Seydişehir sancak mehter takımını kurma başarısını gösteren gönüllü ekip bölge insanına coşku yaşatıyor.

İşçi, esnaf, Memur, öğretmen ve öğrenci guruplarından oluşan tamamen gönüllülük esasına dayalı ekip bu hayırlı hizmetleri sebebiyle her daim yâd edileceklerdir.

Mehter takımının bir dans gurubu değil medeniyet olduğunu ifade eden takım başkanı Ümit Demirci, bu medeniyeti bugün yaşatıp gelecek nesillere devredeceklerini söyledi.

Mehterin dünya tarihinin bir parçası olduğuna işaret eden Demirci, "Mehter takımının içinde olmakla biz kendimizi zaman yolculuğu yapmış gibi hissediyoruz. Çünkü Osmanlı dönemindeki kıyafetleri giyiyoruz ve onların yaşadıklarını biz yaşıyoruz. Bir grup arkadaşlarımızla yolumuza devem ediyoruz. Amacımız halkımıza kültür mozaiğimiz olan mehteri sevdirmek ve yaşatmaktır. Tüm bölgemizdeki şehirlerin insanlarına ulaşmayı hedefliyoruz. Bu işe yatkın yetenekli olan, milli değerlere sahip çıkmak isteyen genç kuşakların aramıza katılmalarını istiyoruz. Yetkililerimiz yeter ki bizlere sahip çıksınlar" ifadesini kullandı.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Seydişehirlileri, mehterle, buluşturanlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı