Haber Detayı
21 Ekim 2019 - Pazartesi 13:52 Bu haber 654 kez okundu
 
Sinema kültürü yok oldu
KÜLTÜR - SANAT Haberi


Seydişehir’de Atatürk caddesinde iken son yıllarda yıkılan Ahmet Erdayandılar’a ait büyük sinema son yıkılanlar arasında. Şimdilerde ilçede bir tane bile sinema olmayışı dikkat çekiyor.

Seydişehir’de 1955-1980 yılları arasında 4 kapalı 8 yazlık sinema 12 sinema bulunduğunu anlattı.

Kazankaya, ‘’Bir zamanlar en az 7-8 adet sinemaya sahip ilçede açılıp kapanan fakat ismi bilinmeyen sinemalar da yer alırken, günümüzde şehirde bir tane bile sinemanın bulunmaması, ilçede sinema kültürünün yok olduğunun göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.  Resimde yer alan Erdayandı’ya ait Sinema elimizde kalan tek resim. Umarız bir gün Seydişehir, sinema şehri olma ünvanına tekrar kavuşur! ‘’dedi.

Tema üyesi Ali Kazankaya sinema günlerini şöyle anlattı;

“ Bu akşam saat 20.00 Atlas sinemasında Ya İstiklal Ya Ölüm adlı film oynayacaktır bütün Seydişehir davetlidir.” Diye dolaşarak anons yapardı. 

Akşam olunca halk heyecanla sinemanın önüne gişeye bilet almaya gelince bir yandan da sinema girişindeki oynayacak filmin afişlerine ve gelecek program ne oynayacağına bakarlardı.’’

Bir zamanlar ilçede bulunan sinemaları anlatan Kazankaya;

1-Atatürk Caddesi Türk Ocağı Halk Evi( Ziraat Bankası karşısı) Salonu kışlık ve bahçesi yazlık olup işleten Beyşehir’ li adı Atlas Sineması yıl 1955-1957

2-Seyyid Harun Veli iş hanı yapılmadan önceki yerde kışlık sinema ve kadınlar pazarın da yazlık sinema işletenler merhum Yaşar Onar Yahya ve Mustafa Güney yıl 1955-1957 ilk İstanbul’un Fethi bu kapalı sinemada oynamıştı.

3-Atatürk Caddesinde Özel İdare Koski yanı İntez 2 apartmanının olduğu yer. Yazlık adı Bizim sinema merhum harita mühendisi Zeki Kapak işletildi 1972-1974 yılları

4-Hürriyet Caddesi Seydişehir Postası Gazetesi’nin olduğu yerde Ağaların Hüseyin Aga oğulları Ahmet ve Pertev Arıkan kardeşlerin çalıştırdığı yazlık sinema 1962-1964 arası işletildi.

5-Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün yapılması ile kışlık hem sinema ve hem  de salon olarak hizmet veren Halk Eğitim Sineması ve salonu 1970-1986

6- Çarşı Meydanı ‘n da Türker Oteli arkası Ulaşanlar Çarşısı içinde yazlık Işık Sineması 1977-1980

7-Atatürk Caddesi Kışlık hem sinema ve hem toplantı salonu olarak o zaman modern bir sineme olup Ahmet Erdayandı ve Özcan Boyar tarafından yıkılıncaya kadar işletildi 1970-1986

8-Askerlik Şübesi Başkanlığı karşısında merhum Hasan Hüseyin Uzar’a ait arsa üzerinde oğlu Ulvİ Uzar tarafından 1976-11978 tarihleri yazlık Emek Sineması işletildi

9-Atatürk Caddesi şimdiki Adese’ nin olduğu yerde yazlık sinema merhum İsmail Urhan ( Eski Belediye Belediye Başkanı Muammer Urhan’ ın babası) Ahmet Erdayandı ve ortakları tarafından 1975-1980 arası Yazlık sinema olarak işletildi.

Tarihi ve yeri bilinen sinemalar arasında yer aldı.

Seydişehir’ o tarihlerdeki sosyal yapıları neticesinde çalışan bu sinemalar eğitim ve kültür seviyesinde olumsuz yanlarından daha çok olumlu yönleri daha fazla olmuştur.

Önce siyah beyaz sonra renkli televizyonların yaygınlaşması neticesinde birer birer sinemeler kapanmış toplum evlerde televizyonlara ve teknolojiye bağımlı düşünceden yoksun bir şekilde mahkûm olmuşlardır.

Kaynak: (Enver Haykır) - Enver Haykır Editör: Enver Haykır
 
Etiketler: Sinema, kültürü, yok, oldu,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Özlü Sözler
Bir kavme su dağıtan,onların hepsinden sonra su içeçektir.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 10

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

,