Haber Detayı
10 Aralık 2020 - Perşembe 01:12 Bu haber 1594 kez okundu
 
Son kalaycı Muzaffer usta, bakır kaplarda lezzetli tatlarda kayboldu
KÜLTÜR - SANAT Haberi
Son kalaycı Muzaffer usta, bakır kaplarda lezzetli tatlarda kayboldu

Seydişehir Ulu kapı Mahallesi'nde kalaycılıktan geçimini sağlayan 70 yaşındaki Muzaffer Çalışkan, gelişen teknolojiye rağmen mesleğini sürdürüyor.

Çalışkan, "Bu mesleğe 52 yılımı verdim. Eskiden oturmaya zamanımız olmazdı, şimdi ise iş yapmadan dükkânımı kapatıyorum" dedi.

10 metrekarelik bir dükkânda mesleğini sürdüren Muzaffer Usta, "Eskiden 30 dan fazla kalaycı dükkânı bulunan Seydişehir'de artık kalaycılık son günlerini yaşıyor. Henüz çelik tencerelerin ve alüminyum ürünlerin yaygınlaşmadığı yıllarda bakır kaplar çok kıymetliydi. Yemek yemenin lezzeti bir başkaydı. Şimdi bakır kaplarda lezzetli tatlar da kayboldu" dedi.

Yeni neslin bu işe ilgi duymadığından yakınan  Muzaffer usta, "Belirli müşterilerim var. Kalay yaptıracak yeni nesil yok. Yaşlı adamlar daha çok bu işi yaptırıyor. Gençler pek yanaşmıyor bu işe. Eskisi gibi çırak da gelmiyor. Gelende kaç lira maaş verecek sin, sigorta yapacak mısın diye soruyor. Kendimize iş yok ki çırağa versek. Dükkânda iş yapmadan günümü geçiriyorum" diye konuştu.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Son, kalaycı, Muzaffer, usta,, bakır, kaplarda, lezzetli, tatlarda, kayboldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı