Haber Detayı
28 Kasım 2019 - Perşembe 01:29 Bu haber 1810 kez okundu
 
Suğla artık yapay bir göl
Gölün çevresine yapılan set doğayı katletti.
ANALİZ Haberi
Suğla artık yapay bir göl

Bir zamanların doğa harikası Suğla gölü, 1996 yılında dönemin hükümeti talimatıyla DSİ tarafından yapılan çalışmalar neticesinde yapay bir göle döndü.

Gölün çevresine yapılan set nedeniyle dağdan akan çay ve ırmakların ulaşamaması gölü daha da katletti.

Başta yağ ve sazan balığı olmak üzere onlarca çeşit bitki ve balık türleri yok olurken, göçmen kuşları da buraya uğramaz oldu.

O günlerde Şafak Gözpınar başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları ortak bir deklarasyon açıklayarak Suğlanın bu çalışmalarla doğal güzelliğini yitirdiğini vurgulamışlardı.

Suğla gölü ufaltılarak baraj sulama göleti haline getirildi ve işletme hakkı da Çumra’ya verildi. Gölalanı 4000 hektarlık bir alanla sınırlandırılmış, geriye kalan 14 600 hektarlık zirai alan haline getirilmiştir.

Çevre köylerin balık avcıları tarafından kurulan Suğla su ürünleri kooperatifi, gölü kiralamış yalnızca balık avlanması konusunda yetkilendirilmiş DSİ’ce üyelere kiralanmıştır.

Gölün İşletim hakkı ise Çumra sulama birliğine aittir bu nedenle gölün kontrolü tam manasıyla yapılamamaktadır Gölü milli park statüsü kazandırarak koruma ve işletme hakkı tekrar Seydişehir’e kazandırılmalıdır.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Suğla, artık, yapay, bir, göl,
Yorumlar
Haber Yazılımı