Kurban paylaşmaktır, kardeşliktir, iyiliktir, berekettir.
Haber Detayı
10 Nisan 2021 - Cumartesi 16:09 Bu haber 1274 kez okundu
 
Türk polis teşkilatı
SİVİL TOPLUM Haberi
Türk polis teşkilatı

Kamu düzenini koruyan, vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlayan polislerimizin 176 polis haftası her yıl nisan ayının 10. gününde kutlanmaktadır.

           Polis Teşkilatının kuruluş tarihi olarak 10 Nisan 1845 günü kabul edilmiştir. Bu tarihten önce ülkemizde polis teşkilatı yerine zabıta olarak nitelendirilen bir yapı bulunmaktaydı. Ancak 10 Nisan 1845 tarihi itibariyle Emniyet Teşkilatı resmen kurulmuştur. Bu tarih Türk Polis Teşkilatı'nın kuruluş günüdür. Her şey aslında Yeniçeriliğin kaldırılmasıyla şehirlerdeki zabıta teşkilatları asayi işi sağlamaya başlamışlardır. Bu kurum başarılı olmasına rağmen bir üstünlük bulunmuyordu ve işleyişlerde ciddi karışıklıklar yaşanmaya da başlamıştı. İşte bu karışıkların ortadan kaldırılması ve daha profesyonel bir şekilde asayişin sağlanması adına Osmanlı Döneminde 10 Nisan 1845 günü emniyet teşkilatı kurularak hizmet vermeye başlamıştır. O gün çıkan bir nizam name ile polisin görevleri tüm yurda bildirilmiştir. Bu hazırlanmış polis nizamnamesine göre Polis Teşkilatının görevine göre belgeleri korumaktı. Ancak emniyet teşkilatı hemen düzgün bir şekilde ilerleyemedi. Şehirlerde yer alan eski yeni yeniçeri ağalarının sahip olduğu ser askerlik makamı ile ikdisaf ağaları ile polis teşkilatı ile aynı anda asayişi sağlamak adına çalışınca karışıklar devam etmiş ama sonuçta karışıklar ortadan kalkmıştır.

                   Her türlü tehlikeye karşı görevlerini sevgiyle yapan polislerimiz bunu bi ibadet haline getirmişlerdir.

Türk halkının sevgiyle güvenini kazanmış, demokratik hukuk devletinin Atatürk ilke ve inkılaplarının ve laik cumhuriyetin teminatı olan Türk polis teşkilatının 176. kuruluş yıl dönümünü kutluyoruz.

                  Şanla şerefle yazdığı 176 yıllık bir maziyi geride bırakmış olan teşkilatımız 176. yılı kuruluş yılına girerken sadece Türkiye sınırları içinde değil dünyadaki saygın yerini almış olmanın haklı gururunu taşımaktadır.

Emniyet teşkilatı toplumda huzuru ve güveni sağlamak, vatandaşın can ve mal güvenliğini korumak kanunun hâkimiyetini ve devlet otoritesini sağlama gibi çok önemli ve hayati görevler üslenmiştir. Polis teşkilatı bu görevi yerine getirirken demokratik, laik ve sosyal hukuk devletinin bir kurumu olduğunu asla unutmamıştır. Çünkü adalete dayanmamış bir güç zorbalıktır, zalimliktir. Hukuk devletinde polis adalete dayanıklı bir kuvvettir. Korkulan değil güvenilen bir güçtür. Polisin olayları önlemesi suçluların yakalanabilmesinde halkın desteğinin önemiyle polis vatandaş diyaloğunun ne kadar iyi olursa başarıya o denli ulaşılacağının bilinmesi gerekir.

                       Kendi huzur ve dolayısıyla huzur için halkımızın polisine güvenmeli ve yardımımız esirgenmemelidir.

 Şehit polislerimize ALLAHTAN rahmet yakınlarına sabırlar diliyorum. Türk bayrağımızı dalgalandıran sizlersiniz rahat uyuyabiliyorsak sizler sayesinde iyi ki varsınız.

                     Türk polis teşkilatını gurur duyuyorum sizleri çok seviyoruz yanınızdayız Her zaman her yerde milletimizle el ele.  Türk polis haftasını 176. yılını kutlarız.                                       

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Türk, polis, teşkilatı,
Yorumlar
Haber Yazılımı