Haber Detayı
24 Ekim 2020 - Cumartesi 17:46 Bu haber 2488 kez okundu
 
Türkücü Toklu, Seydişehir’in Neşet Ertaş’ı olma yolunda
Görüntülü haber..
KÜLTÜR - SANAT Haberi
Türkücü Toklu, Seydişehir’in Neşet Ertaş’ı olma yolunda

Bağlama çalmayı 7 yaşındayken babasından öğrenen Abdal kültürünün önemli sanatçılarından Serdar Toklu (31) çocukluk ve gençlik yıllarında çobancılık la sürdürdüğü yaşamını halk müziğiyle sürdürüyor.

 

Müzisyen bir ailenin çocuğu olan Serdar Toklu, Değirmenci mahallesinde çocukken yaşadığı Abdal kültüründen gelen Neşet Ertaş ve diğer ustaların hayranlığıyla büyüdüğünü ilerleyen yıllarda saz çalan babasından bağlama öğrenerek geçimini sağladığını dile getirdi.

Düğünlerde genelde Neşet Ertaş türkülerini seslendiren Serdar Toklu, başarılı icraatı ile Seydişehir’in neşet Ertaş’ı olma yolunda ilerlediğini kaydetti.

Doğduğu Seydişehir Değirmenci mahallesinde saz çalıp müzik söyleme geleneğinin herkes gibi kendisinin de etkilendiğine vurgu yapan Toklu, "Babam Ali Toklu ve diğer akraba dost ve komşularımız genelde müzikle geçim sağlarlardı. Sabaha kadar muhabbet ederler, saz çalıp söylerdi. O kültürle yetiştiğim için müziğe bu kadar ilgi duydum.’’ dedi.

Neşet Ertaş"ın sanatına hayran olduğunu vurgulayan Toklu, ‘’Ortaokulu bitirdim sonra yoksulluktan okuyamadım. Daha çocuk yaşlarda köylerde çobancılık yaptım bir yandan da babamdan bağlama çalmasını öğrendim. Evlendikten sonra da çobancılık yaptığım köylerde ve düğün salonlarında halen müzik çalıp türkü söylüyoruz. Hedefim albüm çıkarmak ve halk ozanı olmaktır.’’ diye konuştu.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Türkücü, Toklu,, Seydişehir’in, Neşet, Ertaş’ı, olma, yolunda,
Yorumlar
Haber Yazılımı