Haber Detayı
12 Eylül 2019 - Perşembe 22:26 Bu haber 821 kez okundu
 
Ülkü Ocaklarından aşure etkinliği
SİVİL TOPLUM Haberi
Ülkü Ocaklarından aşure etkinliği

Seydişehir Ülkü Ocakları tarafından Muharrem ayı nedeniyle aşure günü programı düzenledi.

Hicri takvime göre her Muharrem ayının 10. gününde idrak edilen Aşure Günü münasebetiyle Seydişehir Ülkü Ocakları aşure dağıttı.

İlçe merkezinde bulunan Seydişehir Ülkü Ocakları önünde gerçekleşen aşure dağıtımına ilçe halkı ve çok sayıda genç kardeşimiz katıldı.

Seydişehir Ülkü Ocakları başkanı Orhan Balcı aşure dağıtımı programına ilişkin bilgiler vererek, aşure dağıtımının Seydişehir Ülkü Ocakları binasının önünde gerçekleştirdiğini belirtti

Balcı açıklamasında, 680 yılında dönemin Emevi halifesi Muaviye'nin oğlu olan Yezit’in, Peygamber Efendimizin can paresi olan torunu Hz. Hüseyin'i ve yanında ehli beyitten olan 72 tane Müslümanın şehit edilişinin yıl dönümü münasebeti ile ve hain darbenin yıl dönümünde işkence gören, hayatını kaybeden Ülkücü Şehitlerimizi anmak için toplandıklarını belirterek, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Muharrem ayı denince her zaman akla iyilikler ihsanlar gelmektedir. Kur-anı Kerimde hadisi şerifte İslam mütefekkirlerinde öğrendiğimiz kadarıyla Hz. Adem’in tövbesinin kabul edildiği Hz. İbrahim’in Nemrut'un ateşinden kurtulduğu, Hz. Nuh'un Nuh tufanın kurtulduğu, yüce Allah'ın yeri göğü denizleri yarattığı ay muharrem ayıdır. Aşure birliğin beraberliğin ve kardeşliğin simgesi olarak ortaya çıkmıştır. Bizler nasıl sevinci paylaşıyorsak acıyı kederi de paylaşıyoruz. Şu anda İslam coğrafyasında Kerbela'nın aynısı yaşanıyor. Günümüzde Filistin de Irak’ta Suriye de İslam coğrafyasının farklı noktalarında ve Türk dünyasında aynı acılar yaşanmaktadır. Bu acıların sona ermesi dileğiyle" ifadelerini kullandı.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Ülkü, Ocaklarından, aşure, etkinliği,
Yorumlar
Haber Yazılımı