Haber Detayı
18 Mayıs 2020 - Pazartesi 13:14 Bu haber 448 kez okundu
 
Yiğit;”19 Mayıs, var olma mücadelesinin başlangıcıdır.”
SİVİL TOPLUM Haberi
Yiğit;”19 Mayıs, var olma mücadelesinin başlangıcıdır.”

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımlayan Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, 19 Mayıs’ın Türk ulusunun var olma mücadelesinin başlangıcı olduğunu söyledi. 

19 Mayıs’ta ülkemizde başlatılan var olma mücadelesinin mazlum uluslara da örnek olduğunu belirten Özgür Ulaş Yiğit, “Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, Samsun'a çıkarak, bağımsızlık ve özgürlük meşalesini yakmasının 101. Yıldönümü, ulusumuza kutlu olsun! Tam 101 yıl önce 19 Mayıs 1919’da, bir ulus, Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşları öncülüğünde kendi kaderine el koyarak, var olma mücadelesini başlattı. 19 Mayıs 1919’da emperyalistlere karşı başlatılan ulusal mücadelemiz, aynı zamanda emperyalizmin sömürüsü ve saldırısı altında ezilen dünyanın tüm mazlum uluslarına da bağımsızlık mücadeleleri için örnek olmuştur. Atatürk, ülkenin ve ulusun içinde bulunduğu olanaksızlıklara boyun eğmemiş; yenilmiş, çağın gerisinde kalmış bir imparatorluktan çağdaş bir devlet yaratmış, modern Türkiye Cumhuriyeti kurmuştur. 19 Mayıs, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına uzanan sürecin başlangıcıdır. Tam da bu nedenle Atatürk, 19 Mayıs'ı doğum günü kabul etmiştir” dedi.

Gençliğimiz, Ülkemizin Aydınlık Meşalesini Taşımaya Devam Edecektir

Özgür Ulaş Yiğit gençlerimizin ülkemizin aydınlık meşalesini taşamaya devam edeceğine

dikkat çekerek, “Günümüzde başta Öğretim Birliği ilkesiyle Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda oluşturulan çağdaş ve bilimsel eğitim hedefi terk edilmektedir. Eğitimin ticarileştirilmesi ve giderek daha fazla oranda paralı hale getirilmesi, milyonlarca gencimizin eğitim sisteminin dışına itilmesine neden olmuştur. Cumhuriyet’in kazanımlarını yok etmek için her türlü çaba gösterilmektedir. Ancak Türk Gençliği tehlikenin farkındadır, kararlı adımlarla Cumhuriyet'in temel değerlerine, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkarak, aydınlık Türkiye’nin meşalesini taşımaya devam edecektir. Bu yolda Atatürk'ün Gençliğe Seslenişi, gelecek kuşaklara inancının ve güveninin göstergesidir. Her türlü tuzak ve engellemelere rağmen Türk gençliği, Atatürk’ün bu inancını boşa çıkartmayacaktır. Unutmayalım; Atatürk, geleceğimizi gençlerimize; gençliği ise biz öğretmenlere emanet etmiştir. Aydınlık bir Türkiye’yi tekrar örmek, kuşkusuz bu mirasa sımsıkı sarılmaktan geçmektedir. Eğitim-İş, şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da Atatürk’e, O’nun devrim ve ilkelerine, Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne ve kazanımlarına, çağdaş,  bilimsel, laik, demokratik ve kamusal eğitime her şeye rağmen sahip çıkacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle ulusumuzun Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, başta yüce önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bize bağımsızlığımızı kazandıran Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını saygı ile anıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Yiğit;”19, Mayıs,, var, olma, mücadelesinin, başlangıcıdır.”,
Yorumlar
Haber Yazılımı