Haber Detayı
19 Nisan 2019 - Cuma 01:34 Bu haber 866 kez okundu
 
Yoksulluk kadınları daha çok hasta ediyor
SAĞLIK Haberi
Yoksulluk kadınları daha çok hasta ediyor

Yoksulluk ve eğitimsizlik yaşam süresini etkiliyor. Uzmanlar ise kadınların toplumsal cinsiyet eşitsizliği nedeniyle akciğer hastalıklarına yakalanma riski taşıdığını kaydediyor.

Yoksulluk ve eğitimsizlik yaşam süresini etkiliyor. Özellikle kadınların toplumsal cinsiyet eşitsizliği nedeniyle hastalıklara yakalanma riski artıyor.

Türk Toraks Derneği’nin (TTD) Kadın ve Akciğer Sağlığı Grubu’nun Başkanı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, toplumsal cinsiyet eşitsizliği nedeniyle kadınların akciğer hastalıklarına yakalanma riskinin arttığını bildirdi. 

Araştırmalar sürüyor

Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “8 Mart’ta Dünya Kadınlar Günü’nde Kayseri’de şubemizin ev sahipliğinde ‘Gündelikçi İşçi Kadınlar Sempozyumu’ yaptık. Çok önemli bir konudur. Bu kadınların evlerde karşılaştıkları durumları ve bunların sağlıklarına etkilerini ortaya koymaya çalıştık ve bu konuda da Türkiye genelinde bir araştırma planlıyoruz. Biz genetik olarak iyi doğuyoruz ama sonradan ortaya çıkan sosyal bileşenlerin eşitsizliği nedeniyle kadın daha mağdur duruma gelmiş oluyor.”

Kadınlara yönelik araştırma yapmanın TTD’nin önemli bir sorumluluğu olduğunu ifade eden Prof. Yorgancıoğlu, Kadın ve Akciğer Sağlığı Grubu’nun kuruluşu nedenini, “Sağlığın sosyal bileşenlerini göz önüne alıp çalışma yaparken toplumsal cinsiyeti bunun dışında tutamazdık” diye açıkladı. 

Yorgancıoğlu, “Kadın görev grubumuzla birlikte çalışmalarımızı yürütüyoruz. Türkiye’nin pek çok illerine gidip farkındalık çalışmaları yapıyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Yoksulluk, kadınları, daha, çok, hasta, ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı