Haber Detayı
23 Temmuz 2019 - Salı 12:21 Bu haber 862 kez okundu
 
Ziraat odasından biçerdöver denetimi
EKONOMİ Haberi
Ziraat odasından biçerdöver denetimi

Seydişehir Ziraat Odası Başkanı İsmail Korkmaz, hububat hasadı tarlalarda biçerdöverleri kontrol ederek ürün kaybının olup olmadığını inceledi.

Denetimlerin süreceğini belirten Korkmaz, “Biçerdöver​ ​operatörlerinin tecrübeli ve ehliyetli olup olmadığını da kontrol ediyoruz. Daha yavaş gidip temkinli olarak biçmeleri için önerilerde bulunuyoruz. Amacımız verimi artırmak ve dane kaybının en aza inmesidir. Şu an için gördüğümüz kadarıyla 310 bin dekar hububat ekili arazilerimizde 250 biçerdöverden önemli miktarda dane kaybı görülmedi. Dane kaybı Türkiye ekonomisinde bir zarardır. Çiftçimize de büyük bir kayıptır. Bu kadar emek sarf ederek, para harcayarak ekim yapıyor. Ancak dane kaybı olduğu takdirde emeği boşa gidiyor.’’ dedi.

Çiftçilerin anız yakmamasını isteyen Korkmaz, ‘’Anız yakmayı kesinlikle yapmasınlar, yakanlara da engel olsunlar. Çünkü anız bir milli servet. Yaktığımız zaman her türlü kuşlarımızı, böceklerimizi öldürüyor ve toprağımızın şeklini değiştiriyor. 20-25 günlük hasat döneminde biçerdöverlerimizi kontrol edeceğiz ve ürün kaybının olup olmadığını kontrol edeceğiz. Kalite kontrolünü yapacağız. Sürekli çiftçimizin yanında olacağız" şeklinde konuştu.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Ziraat, odasından, biçerdöver, denetimi,
Yorumlar
Haber Yazılımı