Yazı Detayı
01 Haziran 2020 - Pazartesi 00:46 Bu yazı 216 kez okundu
 
Biz Seydişehir’iz Seydişehir Biziz!
Ali Kazankaya
kazankayaali@gmail.com
 
 

Aynı havayı soluyan aynı suyu içen aynı toprakta yaşayan Seydişehir halkı bizler değil miyiz? 11 Mart tan beri bütün Dünya’da olduğu gibi Türkiye’miz dede Yurt genelinde Kamu Kuruluşları başta Sağlık çalışanları Kolluk Kuvvetleri ve Halkımız bu Korona virüs le canla başla hayatları bahasına çaba sarf ederek büyük mücadele vermişlerdir.

Bu süreç içinde birçok işyeri kapandı gelirler azaldı işsizler çoğaldı tarım alanları zamanında ekilemeyen yerlerde sıkıntılar baş gösterdi en önemlisi başka hastalıkları nedeniyle hastanelere gidemeyenler oldu asıl Allah cümlesine Rahmet eylesin birçok ocaklardan canlarımızı ciğerlerimizi toprağa verdik hal böyle iken Hayat devam ediyor. Ateş düştüğü yeri yakıyor Ama yine de yılmayacağız ve gevşemeyeceğiz.

Benim büyüklerimden duyduğum ve beğendiğim eski bir söz vardır  “Görülen düşmandan korkma görülmeyen düşmandan kork” derler di bu virüs bir görünmeyen düşman gibidir önerilere kulak verelim tedbiri elden bırakmayalım.

Kimse kimseyi suçlamasın kimsenin de hakkı yok “Herkes evinin önünü süpürse sokaklar tertemiz olur” Bu olayın çıktığı mahalleler özellikle seçilmedi bu virüs zengin fakir ayırmaz sen tedbir almazsan gezdiğin çalıştığın yerlerden kendi mahallene veya evine getirebilirsin tedbiri elden bırakmayalım.

Kimse moralini bozmasın olayın çıktığı Değirmenci Mahallesi yaşam şartlarının yanında Seydişehir’in en çok çalışan insanlarının olduğu mahallelerden biridir. Seydişehir’de son yıllar da ne kadar çok katlı binalar yapılmışsa Tüm betonarmedeki soğuk demir işçiliğinde bu mahallede ikamet eden erkek demirci ustaların emeği vardır daha sayayım mı? Yıllarca Seydişehir ve çevresindeki düğünlerinde davulcu zurnacı ve müzisyen olarak çok emekleri vardır daha söyleyeyim mi Peygamber ocağına Asker uğurlamaları ayrıca bir şölen olup tüm mahalle halkı kadınıyla kızıyla çoluk çocuk ile top yekûn çalgı davul zurna eşliğinde şanlı bayrağımızı taşıyarak garaja kadar asker uğurlaması yapan bir mahalledir.

Virüsün o mahallede çıkması bir şansızlıktır ancak ekmeklerinin peşinden gidip gelmeleri bu şansızlığı getirmiştir.

Seydişehir halkı yıllardır Manav Yolu denilen bu mahallenin ortasından geçen sokaktan Marangoz Sanayine tarlalarına bahçelerine evlere bu yoldan gidip gelmekteler.

Bizler Türkiye’mizde Seydişehir’imizde etle tırnak gibiyiz ve öylede olmak mecburiyetindeyiz Birimizin bir tarafı acısa hepimiz o acıyı hissederiz.

Birlik ve beraberlik içinde olmalıyız Bu güne kadar nasıl başardıksa yine aynı şevk ve aşkla yine başaracağız.

Ben Ali Kazankaya olarak derim ki Seydişehir’in her tarafı bizim.

“Biz Seydişehir’iz Seydişehir Biziz”                   

 
Etiketler: Biz, Seydişehir’iz, Seydişehir, Biziz!,
Yorumlar
Haber Yazılımı