Yazı Detayı
19 Eylül 2018 - Çarşamba 23:39 Bu yazı 933 kez okundu
 
Çocuklar sensör istiyor!
Havva Dilek
dilek_toros42@hotmail.com
 
 

Geçen ay eski stajer öğrencilerimizden Ayşe hastaneye ziyaretime gelmiş. Abla "kardeşime diabet teşhisi kondu, kardeşim ve annem dışarda biraz konuşur musun abla onlarla? Perişan haldeler" diyor. Elbette konuştuk. Önce dokuz yaşında ki Mehmet ile sarıldık gözümüzün yaşıyla. Sonra o kısıtlı sürede ne anlatabilirsem madde madde anlatmaya çalıştım. "Bize hiç böyle anlatmadılar abla " diyor Ayşe.

Benim oğluma da geçen yıl dokuz yaşında iken tip 1 diabet teşhisi konulmuşdu. Sağlık çalışanı olmama rağmen hastalığı kabullenmede, süreci yönetme de oldukça sıkıntılar yaşadık.

Her ne kadar "diabet eğitim" sürecini tamamlamadan hastaneden taburcu etmeseler de, o an teşhis şokunu atlatamadığınız için anlatılanları algılama da güçlük çekiyorsunuz.

Yine bu gün yolda yürürken bir kadın yolumu kesti. "Sizi tanıyorum ben, oğlunuzun diabet olduğunu öğrenmiştim geçen yıl, benim oğlum da sizin oğlunuzla aynı okulun farklı şubesinden mezun. 15 gün oldu diabet teşhisi koydular benim oğluma da. Sizi soruyordum kaç gündür.Biraz konuşabilir miyiz ?" derken gözlerinde ki çaresizliği görmemenize imkan yok. Oturduk bir yerde. Bu anne de aynı şekilde "anlatıldı ama kafam almadı hiç birini." demekle başlıyor konuşmaya. Ortaokula başladı onun oğlu da bu yıl. İşini bırakmış. Çocuğuna bişey olur endişesiyle okulun bahçesinden ayrılamıyormuş. Bir yıl oldu ben bile ayrılamadım kaç gündür. Çok normal tabi.

Bunlar sadece birer örnek. Diabet her geçen gün yaygınlaşan bir hastalık. Hastalık denmesine karşı çıkanlara inat ben bu bir hastalık diyorum. Evet, tedavisi olan bir hastalık. Süreci iyi yönetilirse yaşamı kötü anlamda en az düzeyde etkileyecek bir hastalık. Şöyle kısaca özetleyecek olur isek;

Diyabet nedir? İnsulin salınımı, etkisi veya bunların her İkisinde bozukluk olması sonucunda ortaya çıkan hiperglisemi ile karakterize kronik bir hastalık.Kaç tip diyabet var? 1. Tip 1 diyabet (İmmün nedenli ve nedeni bilinmeyen) 2. Tip 2 diyabet (İnsulin direnci ve insülin direncizemininde ilerleyici insülin sekresyon defekti) 3.Tek gen hastalığına bağlı diyabet(MODY) – Neonatal yenidoğan)diyabet-Gestasyonel diyabet - Diğer spesifik tipler Diyabet sadece erişkinlerin sorunu değil. Çocuklarda da her yaşta görülebilir. Çocukların 95’inden fazlasında Tip 1 Diyabet görülüyor. Ülkemizde her yıl tahminen 1700 civarında çocuğa diyabet

Tanısı konuyor ve 20 bin civarında diyabetli çocuk var. Dünya’da 542.000 Tip 1 diyabetli çocuk var. Her yıl 65.000 çocuk diyabet oluyor. Bu yazıyı yazmakta ki amacım bu verileri aktarıp olayın vehametini aktarmak değil kuşkusuz.

Öncelikle bu hastalığa yakalan çocuklar (büyükler için de geçerli elbette) , çocuk onlar gerçekten ve günde en az altı kez parmaklarını delmek zorundalar. Bu çocuklar arkadaşlarının arasında, dersin ortasında parmaklarından ölçüm yapmak zorundalar. Bu çocuklar aynı parmaklarla yazı yazmak zorundalar ve o delinen parmakları yazı yazarken acıyor. O acıyı O çocuklar ve anneleri çok iyi bilirler. O yüzden parmak delmeden ölçüm yapılabilen şeker ölçüm sensörlerinin bir an önce devlet tarafından ödeme kapsamına alınması bir zorunluluktur. Devletin çocuklarının sağlığını koruma ve tedavi etme sorumluluğu kapsamında bunu yapması bir zorunluluktur. İkincisi ise bu çocuklar sabahtan akşama kadar okuldalar ve anneleri, babaları her zaman yanında değiller. Çocuklara ne kadar eğitim verilirse verilsin bir yanlış doz yapımı hayatlarını riske sokmaktadır.

Bu nedenlerle sağlık bakanlığı biran evvel okullara hiç olmazsa okul dönemi boyunca hemşire görevlendirmesi yapmalıdır. Ayrıca, "Sağlıklı Gelecek İçin Diyabetin Farkındayız" Eğitim Projesi kapsamında Sağlık Bakanlığı ve Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Derneği ile 2010 yılından itibaren yürütülmekte olan "Okulda Diyabet Programı" protokolü 2017 yılında yenilenerek yürürlüğe girmiştir. Bu çerçevede gerekli eğitimler biran evvel planlanmalı ve uygulanmalıdır. Çünkü çocuklarımız her şeyimiz.

 
Etiketler: Çocuklar, sensör, istiyor!,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Yeni yıl mı? Hikayeee. Bize yeni bir dünya lazım!
Hoşça kal 2019 / Umut yarın olmasın, umut yaşamın kendisi olsun!
Biz sustukça
Yaşamak ağrısı
Araştırmaların canı cehenneme!
Kapitalizm gölgesini satamadığı ağacı keser!
Bir ebenin günlüğünden
1 Mayıs /yüz yıllık çınardan büyüksün
Erkekleri öldürdüğümüz için, öldürülüyoruz!
Sevgisiz bir dünyanın canı cehenneme!
Yeni yıl, yeni umutlarla gelsin!
Sen toprağı tut!
E- REÇETE: Hadi köyümüze geri dönelim!
Zaman ruhu “Sonbahar”
Yalan hepsi ama hepsi yalan
Kalbimi tut
Ey işçi !
Dua'nın gücüyle, korkuyorum!
Şeker deyip geçmeyin
Cevap verme, cıss!
…//2018
Kimsenin kalbi kimseye yetmiyor
Mevsim sonbahar
Uzak Kentlerin Yakın Çocuklarıyız
Sonra…
Ve hepimiz öleceğiz!
Seçim sandıklarımız
Yuh bize!
Ölümden vampirler beslenir
Kadınları toplumsal yaşamın dışında kimse özgürleştiremez
Aşk ola..!
Yaşadıkça eskitiyoruz eskiyoruz
2017…
Annelerin ölüm doğurdukları bir zaman
Şair öldürülen her şiir’inde ölür
Sevişmeyin ! savaşın
Durduk yere
Sessizlik
Kuşlar uçmazsa ölür
O hal de. şimdi susabilirsiniz!
Siz bir bağımlısınız
Eylül’de okullar açılırken !
Bağırrr !
aradığınız güçlü erkek öldü !
Hangi adalet !
Otur Süleyman !
Ve dahası çok olmadan !
Sevgili günlük
Nefret barbarlığı !
Sinek yuttum ölüyorum ! Sizin Allah’ınız yok mu ?
Umut !
Şiir’e gel !
Tıpkı şairin dediği gibi
Erk’ekleri öldürdüğümüz için, öldürülüyoruz!
Eşiniz sizi aldatıyor mu ?
Gülümseyin … çekiyoruuum … çektim!
Daha ne deyim !
Kontrollü gebelik sağlıklı gelecek
Aya Kurşun Atan Kadın Doğurdu Beni
Şair Yaşar Nezihe
Artık Şiir Yazmayalım !
Güzel Ölüm !
Toplumsal yaşamın dışında kadını hiç kimse özgürleştiremez
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Özlü Sözler
Melaike, çanı olan kervana arkadaş olmaz.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 10

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

,