Kurban paylaşmaktır, kardeşliktir, iyiliktir, berekettir.
Yazı Detayı
01 Mayıs 2021 - Cumartesi 23:24 Bu yazı 242 kez okundu
 
Toplumsal bellek ve medya
Hüseyin İriilter
 
 

      Bellek TDK sözlüğüne göre öğrenilmiş ya da yaşanmış konuları, bunların geçmişle ilgisini bilinçli olarak zihinde saklama gücü anlamına gelir.

      Kişisel Bellek, yaşam tecrübelerinin ve öğrenilen bilgilerin depolandığı bellektir denebilir.

      Öğrenilenleri geleceğimize yön verebilmek için unutmamak, bazı olumsuzluklarla baş edebilmek için de unutmak gerekebilir.

      İnsanların yaşam anlayışı, kaygıları, uğraşıları, öğrenilenlerin gerekliliği gibi durumlar bilgilerin kişisel bellekte tutulması ya da silinmesinde en önemli etkendir.

      Toplumu ilgilendiren konularda ise Toplumsal Bellek devreye girer. Geneli ilgilendiren siyasi, kültürel, ekonomik vb. olaylarla ilgili bilgiler hiç silinmemek üzere bu bellekte toplanır. Toplumlar geçmişlerini unutmamak, geleceklerine yön verebilmek için çoğunlukla Toplumsal Belleklerine başvurma ihtiyacı duyarlar.

      Toplumsal belleğin ortaya çıkarılmasında en önemli rol medyaya aittir. Kitle iletim araçları medyadan haber almanın yoludur ve bu araçlar toplumsal belleğin geri getirilmesi konusunda en önemli unsurdur. İnsanlar ihtiyaç duyduğu zaman bilgiyi bu araçlardan getirir.

      Çoğunlukla iktidara gelenin ilk yapmak istediği şey medyayı ele geçirmektir. Çünkü medya Yasama, Yürütme ve Yargı dediğimiz üç kuvvetten sonra gelen dördüncü kuvvet olarak görülmektedir. Bugünkü sistemde ise dördüncü kuvvet olmasının da üstünde etki yaratıyor demek hiç de yanlış olmaz.

      Medyanın bağımsızlık ve özgürlük seviyesi bellekteki doğru bilginin ortaya çıkarılmasında en önemli sorun olsa da teknoloji çağında bilgiye ulaşmanın önünde engel olamaz. Aslolan kişinin bilgiye nasıl ulaşacağını bilmesidir.

      Dünyada hiçbir ülkede olmadığı kadar yoğun gündemlerle karşılaştığımız için ülke gündemini takip etmek oldukça zordur. Seçim kaygısıyla çoğu kere iktidarı rahatsız edecek olayları örtmek için yapay gündemler oluşturulur, medya kullanılarak bu gündemle toplum meşgul edilir.

      Ülkemizde iktidarın kontrolünde olduğu düşünülen havuz medyası medyanın ezici bir çoğunluğunu oluşturmaktadır. Toplumumuzun önemli bir kesimi Toplumsal Belleği ortaya çıkarmak için bilgiye ulaşmanın çok çeşitli yollarının olmasına rağmen bu medya grubunu referans olarak kullanmakta, bu medya grubunun sunduğu kadar bilgiye sahip olmaktadır.

      Toplumun doğru bilgiye ulaşması ülkemizin geleceği için karar almada toplumsal katılım açısından çok önemlidir.

      Son söz;

      MEDYANIN ÖZGÜR VE BAĞIMSIZ KILINMASI TOPLUMUMUZ İÇİN BİR İNSAN HAKKIDIR.

 
Etiketler: Toplumsal, bellek, ve, medya,
Yorumlar
Haber Yazılımı