Kurban paylaşmaktır, kardeşliktir, iyiliktir, berekettir.
Haber Detayı
18 Mart 2021 - Perşembe 01:07 Bu haber 2231 kez okundu
 
2 doz aşı olanlar karantinaya girmeyecek
SAĞLIK Haberi
2 doz aşı olanlar karantinaya girmeyecek

Sağlık Bakanlığı, ‘Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi’ni yeniden güncelledi. Bakanlığın yayınladığı son güncellemeye göre, 2 doz aşı olduktan sonra koronavirüse yakalanan kişiler artık karantinaya girmeyecek.
Rehberin son haline göre, daha önce laboratuvarda doğrulanmış Covid-19 enfeksiyonu geçiren veya iki doz aşı yaptırıp son dozdan sonra 14 gün süre geçmiş olan kişilerde, hastalık başlangıcı veya aşılama sonrası üç ay içindeki riskli temaslarında (Güney Afrika veya Brezilya varyantı tespit edilen vakalar hariç) karantina gerekmeyecek.
Ancak, bakım evinde çalışmak veya yaşlı aile üyelerine bakmak gibi mesleki faaliyetleri riskli gruplarla yakın ilişki gerektirenler ile Güney Afrika veya Brezilya varyantı tespit edilen vakalar ile temaslı olanlara Sağlık Bakanlığı kurallarına göre karantina uygulanacak. 
Uzmanlar, birçok aşının bulaşma ve bulaştırma söz konusu olduğunda tamamen koruma sağlamadığını belirtiyor. Bu nedenle, aşı olan insanların bile farkında olmadan virüs taşıyabileceği ve bulaştırabileceği belirtiliyor.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: 2, doz, aşı, olanlar, karantinaya, girmeyecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı