Kurban paylaşmaktır, kardeşliktir, iyiliktir, berekettir.
Haber Detayı
09 Şubat 2021 - Salı 11:54 Bu haber 2400 kez okundu
 
Çiftçiyi tedirgin eden 'yalancı bahar'
EKONOMİ Haberi
Çiftçiyi tedirgin eden 'yalancı bahar'

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sonucu bazı ağaçlar 'yalancı bahara' aldanarak çiçek açtı. Kışın ağaçların çiçek açması uzmanlar ve çiftçileri tedirgin etti.

Şubat ayında olmamıza rağmen mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle bazı ağaçlar çiçek açtı. Açan çiçekler, doğa fotoğrafçılarının ilgisini çekerken, çiftçiyi tedirgin etti. Çiçek açan meyve ağaçlarında rekolte düşüşü yaşanabileceğini söyleyen Ziraat Mühendisleri Odası Hatay Şube Başkanı Ahmet Sever, bunun istenen bir durum olmadığını söyledi.

'BU İSTENEN BİR DURUM DEĞİL'

Bu yıl meyve ağaçlarının yeterince soğuk alamadığını söyleyen Sever, “Taş çekirdekli meyvelerde, soğuklama ihtiyaçları yaklaşık olarak 500 saat civarındadır. Yani kayısı, şeftali, nektarin, badem gibi ağaçların" diyerek sözlerine şöyle devam etti:

"Fakat bu sene bu rakamın altında bir soğuk hava olduğu için, erken uyanma ve bitkilerde yalancı bahar adını verdiğimiz erken çiçek açma, erken meyve yapma gibi durumlar yaşandı, bu istenen bir durum değildir. Çünkü böyle meyvelerde katile açısından sorunlar yaşanabilir. Çekirdek oluşamadığı için meyve eti yeteri kadar gelişmez, zamanından önce olgunlaşmaya kalkar ve dökülür hasat yapılmadan, buna bağlantılı olarak meyve kayıpları olabilir. Küresel ısınma bu tür olasılıkları zaman zaman gündeme getirmektedir. Dış etkenlere bağımlı olarak bir yetiştiricilik yapıyorsak, bunları hesaba katacağız."

'REKOLTE DÜŞEBİLİR'

Bu yıl havaların soğumadığını ve yeteri kadar yağış düşmediğini söyleyen çiftçi İsmail Taze, “Bu yıl mevsimler değişti ve sıcaklardan dolayı bazı ağaçlarımız çiçek açtı, bu da çiftçi için iyi değildir. Çünkü önümüz hala kış, ilerleyen günlerde yağmur ve dolu yağışı olursa bu çiçeklerin hepsi dökülecek, meyve olmayacak, rekolte düşecektir” diye konuştu.

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Çiftçiyi, tedirgin, eden, 'yalancı, bahar',
Yorumlar
Haber Yazılımı