Kurban paylaşmaktır, kardeşliktir, iyiliktir, berekettir.
Haber Detayı
11 Nisan 2021 - Pazar 14:14 Bu haber 2567 kez okundu
 
Seydişehir’in ilk fahri hemşerilik beratını alanlar
Nostalji haberimizde belediye meclisinin aldığı kararla ilk defa fahri hemşerilik beratının verildiği günü sizlere sunuyoruz. Emeği geçenlere teşekkür eder ölenler ışıklar içerisinde yatsın.
NOSTALJİ Haberi
Seydişehir’in ilk fahri hemşerilik beratını alanlar

Seydişehir Alüminyum fabrikası ilk gurup başkanı Abdurrahman Aydın ve sonraki gurup başkanı Nezihi Berkkam ilk hemşerilik beratı alan mühendislerdir. Dönemin belediye başkanı Nevzat Akbaş tarafından meclis kararıyla verilen hemşerilik beratı ilçenin onur kaynağı olmuştu. Fabrikanın kurulması ilçe ekonomisinin gelişmesine katkı sağlayacak gençlere de iş imkanı verecekti.

Belediye Başkanı Nevzat Akbaş o günleri gazetemize şu şekilde özetlemişti;

‘’İlçemize heyetler gelmeye başladı buraya fabrikanın kurulması için karar verilmişti genel müdür Abdurrahman Aydın işleri Ankara’dan yürütüyordu. Şantiyeler kurulmaya başladı bundan sonra belediye olarak bütün işlerin içinde yer almaya başladık. Fabrika şehrimize canlılık getirecek düşüncesiyle çaba sarfettik Temel atma aşamasına gelindi bu arada Cumhurbaşkanı Sn. Cevdet Sunay Beyşehir üzerinden Antalya’ya geçerken orada kendisine fabrika hakkında bilgiler verildi sonra müessese müdürü olarak Nezihi Berkkam buraya atandı Allah rahmet eylesin iyi bir madenci devlet adamıydı canla başla buranın kurulması için çalıştı. Biz belediye meclisinden karar çıkartarak Abdurrahman Aydın ve Nezihi Berkkam’a fahri hemşerilik beratı verdik.’’

Kaynak: (Enver Haykır) - Seydişehir Gündem Editör: Enver Haykır
Etiketler: Seydişehir’in, ilk, fahri, hemşerilik, beratını, alanlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı